Ολυμπιακός Ανάληψης- Ομόνοια 0-1: Άλωσε την Μεσσήνη με Μπαρσελό

Μεγάλη νίκηπρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Μεσσηνίας πήρε η Ομόνοια επικρατώντας 1-0 μέσα στη Μεσσήνη του Ολυμπιακού Ανάληψης.

Το γκολ του Μπαρσελό στο 78ο λεπτό έστειλε στα προημιτελικά την ομάδα του Γιώργου Αργυροπούλου σε μία πανάξια πρόκριση βάσει της εικόνας των δύο ομάδων. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι, δημιούργησαν και έχασαν ευκαιρίες, μεταξύ άλλων και πέναλτι, ενώ από την άλλη ο Ολυμπιακός Ανάληψης ήτα κακός και από θύτης στην προηγούμενη φάση με τον Πάμισο Μεσσήνης έγινε θύμα με την πλειοψηφία του ρόστερ να μην πιάνει ανάλογη απόδοση.

Η Ομόνοια έδειξε τις διαθέσεις της από την αρχή καθώς μπήκε στο γήπεδο με στόχο να πιέσει ψηλά και να δυσκολέψει την ανάπτυξη των γηπεδούχων, πράγμα που κατάφερε ενώ στην επίθεση με δίδυμο τους Αβράμη, Κωστόπουλο προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα.

Η Ανάληψη από την άλλη αναπτυσσόταν κυρίως από δεξιά με Δημητρίου και Ξυδιά αλλά σε όλο το πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να βγάλει τελική προσπάθεια και παρά το γεγονός πως μετά το 15λεπτο πήρε τον έλεγχο του αγώνα ήταν εντελώς ακίνδυνη.

Η πρώτη καλή φάση για τους φιλοξενούμενους καταγράφηκε στο 5ο λεπτό όταν ο Κωστόπουλος έκανε το σουτ αλλά ο Κατσίποδας εκτινάχτηκε στην απέναντι γωνία και έβγαλε τη μπάλα κόρνερ. Στο 23’ μετά από σέντρα του δραστήριου Κωστόπουλου η μπάλα έφτασε στον Δρογγίτη που έκανε το σουτ αλλά κοντραρίστηκε.

Στο 29ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να μπουν μπροστά στο σκορ καθώς ο Δημητρακόπουλος ανέτρεψε τον Σταυρόπουλο με τον Πλακογιάννη να υποδεικνύει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Στραβάκος αλλά ο Κατσίποδας μάντεψε σωστά και μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 37’ η Ομόνοια έβγαλε ωραία αντεπίθεση αλλά το πλασέ του Ράφα ήταν αδύναμο και ο Κατσίποδας δεν είχε πρόβλημα. Ο Νίκος Γεωργακλής βλέποντας πώς τα πράγματα δεν πηγαίνουν καλά για την ομάδα του προχώρησε σε δύο αλλαγές πριν κλείσει το ημίχρονο ρίχνοντας στη μάχη τον Σταματόπουλο και τον Παπαβασιλόπουλο σε μια προσπάθεια να ανακατέψει την τράπουλα.

Στο β μέρος οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και απείλησαν με σουτ του Κοντομανωλόπουλου ενώ η Ομόνοια απάντησε με δυνατό σουτ άουτ του Σταυρόπουλου απο το ύψος της περιοχής στο 53’.

Η κορυφαία στιγμή για την Ανάληψη ήρθε στο 67ο λεπτό όταν ο Κοντομανωλόπουλος έπιασε το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια έσκασε στο έδαφος γα να απομακρυνθεί.

Το “χρυσόγκολ της νίκης-πρόκρισης για την Ομόνοια ήρθε στο 78ο όταν από διώξιμο οι αμυντικοί της Ανάληψης ξεγελάστηκαν από την αναπήδηση της μπάλας , ο Μπαρσελό βγήκε στην πλάτη και μόνος απέναντι στον Κατσίποδα τον πλάσαρε με λόμπα για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στα τελευταία λεπτά αλλά πέρα από μία κεφαλιά άουτ του Δημητρακοπούλου στο 87’ δεν μπόρεσαν να απειλήσουν. Στο 90’ υπήρξε ένταση και υπήρξε μικροσυμπλοκή μεταξύ των ποδοσφαιριστών μετά από μαρκάρισμα του Κρεμμύδα στον Ράφα.

Ολυμπιακός Ανάληψης: Κατσίποδας, Δημητρίου, Γιαννόπουλος, Δημητρακόπουλος, Τσώνης, Κρεμμύδας, Ξυδιάς, Σκαφιδάς (39’ Σταματόπουλος), Μανωλόπουλος (39’ Παπαβασιλόπουλος)

Ομόνοια: Τσούλος, Κοστρίβας, Σταυρόπουλος (83’Ντουράϊ), Στραβάκος, Καράμπελας, Δρογγίτης, Κωστόπουλος (93’ Γιαννέλης), Ράφα, Αβράμης (66’ Μπαρσελό), Παναγιωτόπουλος, Μπάλας.