Ολυμπιακοί Αγώνες 2021: Με φοβερό Ντουράντ οι ΗΠΑ απέκλεισαν την Ισπανία

Οι ΗΠΑ είχαν σε μεγάλη μέρα τον Ντουράντ και προκρίθηκαν στην τετράδα, όπως και η Σλοβενία που ξεπέρασε το εμπόδιο της Γερμανίας

Έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον τρομερό Κέβιν Ντουράντ, οι ΗΠΑ κέρδισαν την Ισπανία (95-81) και προκρίθηκαν στα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων, όπου θα αναμετρηθούν με τον νικητή του ματς Αργεντινή - Αυστραλία.

Η ποιότητα του Κέβιν Ντουράντ (29 πόντοι, 10/17 σουτ) έκανε την διαφορά στο παρκέ, όπως φυσικά και η πληθώρα λύσεων στον πάγκο (διψήφιοι οι Χόλιντει, Τέιτουμ, Λίλαρντ, ΛαΒίν). Αντίθετα, οι Ισπανοί τα περίμεναν όλα από τον φανταστικό Ρίκι Ρούμπιο (38 πόντοι, 13/20 σουτ) και δεν είχαν διάρκεια. Το πάλεψαν μέχρι το ημίχρονο αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Αμερικανών.

Με περίπατο η Σλοβενία

Προηγουμένως, με έναν Ντόντσιτς που άγγιξε το «triple double» και έναν Ντράγκιτς να πετάει... φωτιές με 27 πόντους, η Σλοβενία δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Γερμανία, την οποία κέρδισε με 94-70 και προκρίθηκε στα ημιτελικά όπου περιμένει τον νικητή του αγώνα Ιταλία-Γαλλία.

Οι Σλοβένοι από την αρχή είχαν τον έλεγχο του αγώνα, προηγούμενοι με 25-14 στην πρώτη περίοδο. Οι Γερμανοί αντέδρασαν στην δεύτερη περίοδο όταν και μπόρεσαν να κάνουν την αντεπίθεση τους και να προηγηθούν με 31-32 αλλά δεν κράτησαν για πολύ το προβάδισμα. Ο Ντόντσιτς ανέλαβε δράση, ο Τόμπι κυριάρχησε στην ρακέτα ενώ ο Ντράγκιτς πετούσε... φωτιές από το τρίποντο. Οι Σλοβένοι έκλεισαν την τρbίτη περίοδο στο +12 και κατάφεραν με μία εξαιρετική τέταρτη περίοδο, να προηγηθούν με 91-65 στο 38ο λεπτό κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 25-11, «τελειώνοντας» την υπόθεση πρόκριση.