Νικητής στο θρίλερ της χρονιάς ο Απόλλωνας, 3-2 τα Πεύκα στην απόρθητη Παραλία!

Το συγκρότημα του Μπάμπη Μυτσκίδη έκανε επική ανατροπή επιστρέφοντας από 0-2 σετ και υποχρέωσε τις Θεσσαλονικιές στην πρώτη τους ήττα μετά από 16 συνεχόμενες επιτυχίες!

Μία τεράστια νίκη που δεν αποτυπώνεται τόσο στη βαθμολογία όσο στην ψυχολογία και στη δυναμική που παρουσιάζει φέτος πέτυχε ο Απόλλωνας Καλαμάτας επικρατώντας μετά από δραματικό παιχνίδι 3-2 σετ της Ακαδημίας Πρωταθλητών Πεύκων, στο κλειστό της Παραλίας, στο πιο αμφίρροπο ίσως ματς που έχει παιχτεί φέτος στην pre league γυναικών.

Το συγκρότημα του Μπάμπη Μυτσκίδη υποχρέωσε τις Θεσσαλονικιές στην πρώτη τους ήττα μετά από 16 συνεχόμενες επιτυχίες και έδειξε πως διαθέτει τόσο τα ψυχικά αποθέματα όσο και την αγωνιστική ικανότητα και τη δύναμη για να πετύχει το μεγάλο στόχο της ανόδου στη volleyleague γυναικών.

Παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο να χάνει με 0-2 σετ, ο Απόλλωνας Καλαμάτας δεν το έβαλε κάτω και με επική ανατροπή έφτασε στην κατάκτηση της νίκης στο tie-break σε μία διαδικασία που έσπασε καρδιές στο κλειστό της Παραλίας και δικαίως στο τέλος γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο που βρέθηκε στο πλευρό του.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες πήραν από την αρχή μικρό προβάδισμα και στην εξέλιξη αύξησαν τη διαφορά (11-15, 13-19) για να κατακτήσουν το σετ 25-17.

Στο δεύτερο σετ έγινε μεγάλη μάχη καθώς παρά το γεγονός πως τα Πεύκα πήραν από νωρίς προβάδισμα και μάλιστα έφτασαν τη διαφορά στους έξι πόντους (12-18), ο Απόλλωνας κατάφερε και ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Μείωσε αρχικά στους τρεις πόντους με την Φάιλο (18-21) και έφερε για πρώτη φορά το ματς στα ίσια στο 24-24 με μπλοκ των Τόσι, Τσομπανίδου. Η Τόσι ισοφάρισε εκ νέου στο 25-25 αλλά οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να πάρουν το σετ με 27-25.

ml-apollo-pefkaimage00005

Αποφασισμένος ο Απόλλωνας

Στο 3ο σετ ο Απόλλωνας μπήκε αποφασισμένος και μετά το αρχικό 4-4 άρχισε να αυξάνει τη διαφορά (10-5, 15- 9), φτάνοντας στο + 8 (17-9). Τα Πεύκα προσπάθησαν να αντιδράσουν για να ξαναμπούν στο παιχνίδι, μείωσαν στο 17-12 αλλά ο Απόλλωνας παρέμεινε ψύχραιμος και πήρε το σετ με 25-16 μειώνοντας σε 2-1.

Ο Απόλλωνας μπήκε με... φόρα στο τέταρτο σετ και πήρα από την αρχή το προβάδισμα (6-2, 11-5). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και για πρώτη φορά έφερε το σετ στα ίσα στο 17-17 με την Πλακιά και λίγο μετά με την Καραφουλίδου πέρασε για πρώτη φορά 18-19. Ο Απόλλωνας ωστόσο δεν το έβαλε κάτω και ξαναπήρε προβάδισμα φτάνοντας μάλιστα σε σετ μπολ 24-22. Τα Πεύκα ισοφάρισαν 24-24 με τον Απόλλωνα να μένει ψύχραιμος και να παίρνει το σετ με διαδοχικούς πόντους της Φάιλο και μπλοκ της Αποστολόπουλου για το 27-25.

Έσπασαν καρδιές

Στο tie break ο Απόλλωνας ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό 5-0 αλλά τα Πεύκα είχαν απάντηση και με δικό τους σερί 4-0 μείωσαν σε 5-4. Οι γηπεδούχες κράτησαν προβάδισμα με τρεις πόντους 8-5, 10-7,12-9 και πήγαν στους τέσσερις 14-10 αλλά δεν τελείωσαν το σετ. Τα Πεύκα με διαδοχικά σέρβις της Δρακουλίδου έφεραν το ματς στα ίσα ενώ στη συνέχεια προηγήθηκαν 15-16 και 16-17. Ο Απόλλωνας ωστόσο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με πρωταγωνίστρια την τόση έκανε ανατροπή και πήρε το tie-break με 19-17 και το παιχνίδι με 3-2 σετ.

Τα σετ: 17-25, 25-27, 25-16, 27-25,

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης): Φάιλο, Ζωίδου, Αποστολοπούλου, Κόλλια, Τόσι, Τσομπανίδου / Γιόλλα Ν. (λ), Γιόλλα Ε., Μαυροειδή, Ξανθή.

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Γιάννης Χαριτωνίδης): Κομλένοβιτς, Ματσαρόκη, Δρακουλίδου, Μάγκντιτς, Καραφουλίδου, Πλακιά / Μπάλλα (λ), Πετρινόλη (λ), Τόλιου, Παπαδοπούλου, Μιχοπούλου.

ml-apollo-pefkaimage00001

Pre League Γυναικών - 19η αγωνιστική
Σάββατο 25 Φεβρουαρίου 2023
Γ.Σ. Πανιώνιος - Α.Σ.Π. Κόρινθος 3-1 (25-21, 25-19, 22-25, 25-18)
Α.Ο.Φ. Πορφύρας - Α.Σ. Ελπίς 3-1 (25-16, 18-25, 25-23, 25-15)
Α.Σ. Μακεδόνες - Α.Ο.Ν. Αμαζόνες 0-3 (14-25, 21-25, 17-25)
Α.Π.Σ. Ναυάρχου Βότση - Φ.Ο. Βριλησσίων 3-0 (25-22, 25-15, 25-18)
Απόλλων Καλαμάτας - Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων 3-2 (17-25, 25-27, 25-16, 27-25, 19-17)
Ο.Φ.Α. Απολλώνιος - Χ.Α.Ν.Θ. 3-0 (25-09, 25-13, 25-19)