Νέα ήττα για Καλαμάτα στην Παραλία, 1-2 ο Διαγόρας

Με δυο γκολ σε ένα τρίλεπτο οι Ροδίτες πήραν το μεγάλο διπλό – Υποχώρησε στην 3η θέση η Μαύρη Θύελλα

Δεύτερη ήττα στην Παραλία και τρίτη στα τελευταία πέντε ματς γνώρισε η Καλαμάτα για την 8η αγωνιστική στο νότιο όμιλο της super league 2. Ο Διαγόρας πέρασε νικηφόρα με 2-1 από την Παραλία και έριξε την Μαύρη Θύελλα στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Οι ροδίτες έφτασαν στο σπουδαίο διπλό με δύο γκολ σε ένα τρίλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο και σκαρφάλωσαν στην 4η θέση της βαθμολογίας δίνοντας τέλος στο αρνητικό σερί δύο αγώνων.

Από την άλλη η Καλαμάτα γνώρισε δεύτερο κάζο μέσα σε ένα μήνα στην Παραλία μετά την ήττα από τα Χανιά, προβληματίζοντας με την απόδοσή της και απογοητεύοντας εκ νέου τον κόσμο της.

Καλαμάτα – Διαγόρας: Κακό πρώτο ημίχρονο

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες για γκολ.

Οι Ροδίτες απείλησαν στο 9ο λεπτό, όταν ο Λεσάι έκανε ένα μακρινό σουτ που έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι ενώ στο 15ο λεπτό, αναγκάστηκαν να κάνουν την πρώτη αλλαγή, καθώς ο Νικόλης τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Μανωλάκη.

Η Καλαμάτα συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την άμυνα του Διαγόρα. Στο 33ο λεπτό, ο Μπαράλες είχε μια καλή ευκαιρία, αλλά το σουτ του ψηλά άουτ. Στο 39ο λεπτό, ο Ακόστα τροφοδότησε τον Μπαράλες, αλλά ο Αργεντινός επιθετικός αστόχησε ξανά, στέλνοντας την μπάλα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.

Καλαμάτα – Διαγόρας: Δυο γκολ σε ένα τρίλεπτο

Ο Διαγόρας μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και στο 59ο λεπτό, ο Λεσάι εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Μανιάς με απίστευτο εναέριο βολέ, έστειλε την μπάλα στο δεξί "παραθυράκι" του Γιαννίκογλου για το 0-1.

Στο 61ο λεπτό, ο Λεσάι με επέλαση από τη μεσαία γραμμή έφτασε στο ύψος της περιοχής και με σουτ έκανε το 0-2!

Η Καλαμάτα προσπάθησε να αντιδράσει και στο 63ο λεπτό, από κεφαλιά του Μπαράλες και γύρισμα του Ακόστα, ο Τάτος πήρε την κοντινή κεφαλιά και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σηφάκης.

Στο 79ο λεπτό, ο Τάτος με απευθείας εκτέλεση φάουλ μείωσε σε 1-2, αλλά η Καλαμάτα δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, με τον Τάτo να αποβάλλεται απο τον Ντάουλα για θέατρο στο 90ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η τελευταία φάση ανήκε στην Καλαμάτα με τον Κατάλντι να επιχειρεί σουτ άουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά, στο 94'.

Καλαμάτα (Χάβος): Γιαννίκογλου, Ραπόσο, Κωστούλας, Μπαξεβάνος, Βαλεριάνος (67′ Κατάλντι), Παπατόλιος (80′ Ρόβας), Μπενίτεζ (60′ Κωνσταντινόπουλος), Τάτος, Ακόστα (80′ Γρίβας), Πασάς (67′ Καμπράλ), Μπαράλες.

Διαγόρας (Γράφας): Σηφάκης, Τσάβος (74′ Σταματούλας), Νικολής (15′ λ.τ Μανωλάκης), Ιγνάτοβιτς (74′ Λούκιτς), Δημητρίου, Μασούρας, Μούντες, Λεσάι (74′ Ροντρίγκες), Πάρντο, Αντεσίνα (70′ Φέκκας), Μανιάς.