NBA: Πρεμιέρα με ήττα για τους πρωταθλητές Λέικερς

Το πρωτάθλημα του NBA ξεκίνησε με τους πρωταθλητές Λος Αντζελες Λέικερς να χάνουν από τους συντοπίτες τους, Λος Αντζελες Κλίπερς

Οι Κλίπερς ήταν οι μεγάλοι νικητές στο ντέρμπι του Λος Άντζελες, στην πρεμιέρα του ΝΒΑ, καθώς επικράτησαν 116109 των Λέικερς, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πολ Τζορτζ.

Οι Λέικερς παρέλαβαν πριν την έναρξη της αναμέτρησης στα δαχτυλίδια τους αλλά στην συνέχεια το πάρτι είχε… Κλίπερς. Από τα πρώτα λεπτά πήραν κεφάλι στο σκορ ξεφεύγοντας με 39-19 στην πρώτη περίοδο. Οι Λέικερς κατάφεραν να πάνε στην ανάπαυλα με μόλις δύο πόντους πίσω (56-54) αλλά ο Τζορτζ (33π.) και ο Λέοναρντ (26π.) έστειλαν το μήνυμά τους στους πρωταθλητές.

Οι Λέικερς κατάφεραν να επιστρέψουν και να ισοφαρίσουν αλλά οι Κλίπερς πάτησαν και πάλι γκάζι για το τελικό 116-109.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-39, 54-56, 78-89, 109-116.

Επιστροφή Ντουράντ στο ΝΒΑ

Στο άλλο ματς της πρεμιέρας του ΝΒΑ, ο Κέβιν Ντουράντ επέστρεψε στα παρκέ μετά από 18 μήνες και οδήγησε το Μπρούκλιν στη νίκη επί του Γκόλντεν Στέιτ με 125-99.

Ο Ντουράντ είχε 22 πόντους (6/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 25 λεπτά συμμετοχής δείχνοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση.