Nations League: Νίκη της Ουγγαρίας επί της Αγγλίας μετά από 60 χρόνια- Η Ιταλία 1-1 με την Γερμανία (vid)

Εξήντα χρόνια περίμενε η Ουγγαρία για να νικήσει την Αγγλία και το κατάφερε το βράδυ του Σαββάτου (4/06) στην «Πούσκας Αρένα» της Βουδαπέστης, στο εναρκτήριο ματς των δύο ομάδων για τον 3ο όμιλο της League A του Nations League.

Οι Μαγυάροι είχαν πανηγυρίσει νίκη επί των Άγγλων για τελευταία φορά το 1962, με τα «Τρία Λιοντάρια» να μετρούν από τότε 10-2-0 ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Αυτό διακόπηκε σήμερα με την ομάδα του Μάρκο Ρόσι να επικρατεί 1-0, χάρις στο τέρμα του Σομποσλάι στο 64ο λεπτό με πέναλτι.

Η Αγγλία γνώρισε την πρώτη της ήττα μετά τους προκριματικούς του Μουντιάλ, όπου πήρε ανετα την πρόκριση με 8-2-0, με μία από τις δύο ισοπαλίες της εκείνη της 12ης Οκτωβρίου 2021 απέναντι στην Ουγγαρία (1-1) στο Γουέμπλεϊ.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η νέα «σκουάντρα ατζούρα» του Ρομπέρτο Μαντσίνι αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Γερμανία του Χάνσι Φλικ. Με πολλά νέα πρόσωπα στο γήπεδο, η Ιταλία συνάντησε δυσκολίες από τη μέτρια Γερμανία, αλλά είχε καλά διαστήματα που σίγουρα άφησαν ικανοποιημένο τον Μαντσίνι και τους οπαδούς της.

Η Γερμανία ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς, αλλά δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί, αφού οι παίκτες του Φλικ τα… χαλούσαν είτε στην τελική πάσα είτε στα σουτ. Η Ιταλία ισορρόπησε από το 15΄ και μετά και έκανε τις πρώτες της επισκέψεις στην περιοχή του Νόιερ, με τον Σκαμάκα να έχει δοκάρι στο 22΄ και από την άλλη πλευρά την Γερμανία να χάνει μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Γκνάμπρι. Το παιχνίδι ήταν πιο ανοιχτό στο β΄ μέρος, όπου η Ιταλία προηγήθηκε στο 70΄ με τον Πελεγκρίνι να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα μετά από ωραία προσπάθεια του 18χρονου Γκνόντο που είχε περάσει λίγες στιγμές πριν στο γήπεδο κάνοντας το ντεμπούτο του στη “σκουάντρα ατζούρα”. Τρία λεπτά αργότερα όμως, η Γερμανία ισοφάρισε με τον Κίμιχ σε φάση διαρκείας στην περιοχή του Ντοναρούμα.

Για τον 1ο όμιλο της 2ης κατηγορίας η Αρμενία νίκησε 1-0 (74΄ Σπερτσιάν) την Ιρλανδία. Για τον 3ο όμιλο της ίδιας κατηγορίας, η Φινλανδία με την Βοσνία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, σκοράροντας και οι δύο στην εκπνοή των δύο ημιχρόνων (45΄ Πούκι πεν. – 90+2΄ Πρέβγιακ) και το Μαυροβούνιο νίκησε 2-0 (66΄ Μουγκόσα, 87΄ Βούκσεβιτς) την Ρουμανία.

Στον 1ο όμιλο της 3ης κατηγορίας το Λουξεμβούργο πανηγύρισε σπουδαίο τρίποντο στην Λιθουανία με 0-2 (44΄, 78΄ Σινάνι), ενώ η Τουρκία νίκησε 4-0 (37΄ Ουντέρ, 47΄ Ντερβίσογλου, 82΄ Ντουρσούν, 85΄ Ντεμιράλ).