Nations League: Η Ισπανία εκδικήθηκε την Ιταλία και πέρασε στον τελικό (βίντεο)

Οι Ίβηρες άλωσαν το Μιλάνο με 2-1 στον πρώτο ημιτελικό – Βέλγιο εναντίον Γαλλίας στον δεύτερο απόψε (21:45)

Ήταν 6 Ιουλίου, όταν η Ιταλία νικούσε στα πέναλτι με 4-2 την Ισπανία και προκρινόταν στον τελικό του EURO κατακτώντας εντέλει το τρόπαιο. Ακριβώς τρεις μήνες μετά η “ρόχα” πήρε την εκδίκησή της νικώντας τους “ατζούρι” με 2-1 στο Μιλάνο και εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον τελικό του Nations League.

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Ίβηρες ήταν ο Φεράν Τόρες, που σκόραρε στο 17′ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Ενδιάμεσα, στο 42′, ο Μπονούτσι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία, που δέχτηκε δύο γκολ σε ένα ματς για πρώτη φορά μετά από 40 μήνες(!), μείωσε με τον Πελεγκρίνι στο 83′, αλλά με παίκτη λιγότερο δεν κατάφερε κάτι περισσότερο.

Αντίπαλος της Ισπανίας στον τελικό της Κυριακής (10/10, 21:45), ξανά στο Μιλάνο, θα είναι η νικήτρια του αποψινού (7/10, 21:45) δεύτερου ημιτελικού στο Μόναχο μεταξύ Βελγίου και Γαλλίας.