Μπουντεσλίγκα: Η Μπάγερν 1-0 την Ντόρτμουντ ξέφυγε με +7

Με μία εξαιρετική λόμπα του Κίμιχ  στο 43′, η Μπάγερν Μονάχου άλωσε το άδειο Signal Iduna Park  και με 1-0  πήρε το Klassiker με την Ντόρτμουντ και απέκτησε σαφές προβάδισμα τίτλου στην Μπουντεσλίγκα.

Οι βαυαροί απέκτησαν πλέον  διάφορα διαφορά επτά βαθμών από τους «κιτρινόμαυρους», έξι αγωνιστικές πριν το τέλος!

Η Μπορούσια διαμαρτύρεται για χέρι του Μπόατενγκ στο 57’, σε φάση που η μπάλα βρήκε στον αγκώνα του μετά από σουτ του Χάαλαντ αλλά δεν δόθηκε πέναλτι ούτε εξετάστηκε στο VAR.

Η Μπάγερν  η οποία δεν χρειάστηκε να φτάσει σε υψηλά επίπεδα απόδοσης ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, είχε δοκάρι στο 83ο λεπτό, με τον Λεβαντόφσκι.

Μπορούσια Ντόρτμουντ (4-3-3): Μπίρκι, Πίστσεκ (80’ Γκέτσε), Χούμελς, Ακανζί, Χακίμι, Ντιλέινι (46’ Τσαν), Νταχούντ (85’ Βίτσελ), Γκερέιρο, Αζάρ, Χάαλαντ (72’ Ρέινα), Μπραντ (46’ Σάντσο).

Μπάγερν Μονάχου (4-2-3-1): Νόιερ, Παβάρ, Μπόατενγκ (85’ Ερναντέζ), Αλάμπα, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Κομάν (73’ Πέρισιτς), Μίλερ, Γκνάμπρι (87’ Μαρτίνεθ), Λεβαντόφσκι.