Μπάσκετ: Ο Ολυμπιακός άλωσε το ΟΑΚΑ και “αγκάλιασε” τον τίτλο (βίντεο)

Οι Πειραιώτες νίκησαν με 78-72 τον Παναθηναϊκό, προηγούνται πλέον με 2-0 και έχουν την ευκαιρία να στεφθούν πρωταθλητές στο ΣΕΦ κατακτώντας το πρώτο νταμπλ μετά από 25 χρόνια

Ο τίτλος στην Basket League βάφεται κόκκινος. Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τρίτο συνεχόμενο διπλό επί του Παναθηναϊκού επικρατώντας με 78-72 στο ΟΑΚΑ, διπλασίασε τις νίκες του στη σειρά των τελικών και την Παρασκευή (17/6, 21:00) θα έχει την ευκαιρία να κατακτήσει το πρωτάθλημα στο ΣΕΦ και μαζί το πρώτο νταμπλ μετά από 25 χρόνια.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +14 (46-32), αλλά με μπροστάρη τον Τάιλερ Ντόρσεϊ ερυθρόλευκοι πρόλαβαν μέσα σε τέσσερα λεπτά στην τρίτη περίοδο να γυρίσουν το ματς (47-48 στο 24′) και εν συνεχεία να αυξήσουν τη διαφορά πανηγυρίζοντας μία πολύ μεγάλη νίκη, παρότι οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση να επιστρέψουν από το 61-73 στο 36′.

Ο Παναθηναϊκός καλείται να ξεπεράσει την απογοήτευσή του και να ανεβεί ένα… βουνό, κάτι που πλέον φαντάζει πάρα πολύ δύσκολο.