Μπαρτσελόνα-Παρί Σεν Ζερμέν 1-4: Πάρτι Εμπαπέ στο Καμπ Νου

Με τρία γκολ του Γάλλου σούπερ σταρ, η Παρί Σεν Ζερμέν διέσυρε με 1-4 τους “μπλαουγκράνα” και έκλεισε θέση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ

Ο Κίλιαν Εμπαπέ “σκότωσε” την Μπαρτσελόνα στο “Καμπ Νου”. Χωρίς τον Νεϊμάρ και τον Ντι Μαρία στο πλάι του, ο Γάλλος σούπερ σταρ πήρε στις πλάτες του (ή μάλλον στα… πόδια του) την Παρί Σεν Ζερμέν και την οδήγησε σε μία σπουδαία νίκη – ρεβάνς για τον ιστορικό αποκλεισμό του 2017.

Ο Εμπαπέ που πέτυχε τρία γκολ έκανε… πάρτι στη Βαρκελώνη, η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο διέλυσε 1-4 την Μπαρτσελόνα στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ και έκλεισε θέση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν είχε ξεχάσει εκείνο τον οδυνηρό αποκλεισμό στο Champions League από την Μπαρτσελόνα το 2017.

Και φρόντισε να τιμωρήσει τους Καταλανούς στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τη φάση των «16».

Αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 χάρη σε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Μέσι στο 27’, στη συνέχεια πήρε το πάνω χέρι και διέλυσε τους Ισπανούς.

Ο Κιλιάν Εμπαπέ, ισοφάρισε στο 32’ και έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο κινητήριος μοχλός των Παριζιάνων για τον ιστορικό θρίαμβό τους. Στο 65’ με πλασέ έκανε το 2-1, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Κιν έγραψε το 3-1. Ο Εμπαπέ έβαλε τη σφραγίδα του στο ματς κάνοντας χατ τρικ στο 85’, γράφοντας το τελικό 4-1.

Μπαρτσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Λανγκλέ, Πικέ (78′ Πουτς), Ντεστ (71′ Μινγκέθα), Άλμπα, Μπούσκετς, Ντε Γιόνγκ, Πέδρι (78′ Τρινκάο), Γκριεζμάν, Μέσι, Ντεμπελέ

Παρί Σεν Ζερμέν (Ποτσετίνο): Νάβας, Μαρκίνιος Κιμπεπέ, Φλορέντσι, Κουρζαουά, Παρέδες, Γκουέιγ (46′ Ερέρα), Βεράτι, Κεν, Εμπαπέ , Ικάρντι