Μουσέτι – Τσιτσιπάς 2-3: Απίθανη ανατροπή από τον Στέφανο στο Παρίσι (vid)

Μπορεί να βρέθηκε πίσω με 2-0 στα σετ, όμως ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε ψυχραιμία, έβγαλε ψυχή και επικράτησε με 3-2 του Λορέντζο Μουσέτι, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο Roland Garros και παίρνοντας την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο.

Μια λιγότερο… περιπετειώδη πρεμιέρα στο Roland Garros περίμενε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, όμως βρέθηκε να χάνει 2-0 σετ από τον Λορέντζο Μουσέτι και ήταν με την πλάτη στον τοίχο. Ο έλληνας πρωταθλητής όμως δεν τα παράτησε ποτέ, έδειξε ψυχραιμία, δεν τα «έχασε» και με μια τρομερή ανατροπή, επιβλήθηκε 3-2, παίρνοντας έτσι την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης.

Ξεκίνησε εξαιρετικά

Πλέον ο «Στεφ» θα ξεκουραστεί και θα περιμένει το επόμενο παιχνίδι του που θα είναι απέναντι στον Τσέχο, Ζντένεκ Κόλαρ, ο οποίος επικράτησε νωρίτερα του Γάλλου, Λούκας Πουίγ και θα κυνηγήσει τη νίκη που θα τον φέρει ένα βήμα πιο κοντά σε μια μεγάλη διάκριση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε εξαιρετικά για τον Στέφανο Τσιτσιπά που κατάφερε να προηγηθεί 4-1 στα γκέιμ κάνοντας ένα μπρέικ. Ομως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον έλληνα τενίστα, ο οποίος σαν να… χάθηκε ξαφνικά και έδωσε την ευκαιρία στον Μουσέτι να επιστρέψει και να ισοφαρίσει σε 4-4. Στη συνέχεια οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους για να έρθει ο Ιταλός και να κάνει το μπρέικ για το 6-5. Στη συνέχεια, ο Μουσέτι κράτησε το δικό του σερβίς και κατάφερε να κάνει το 7-5, διαμορφώνοντας το 1-0 στα σετ.

Καταστροφικό δεύτερο σετ

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε καταστροφικά για τον έλληνα τενίστα που είδε τον Μουσέτι να του κάνει δύο συνεχόμενα μπρέικ και να φτάνει πολύ γρήγορα στο 4-0! Ο Τσιτσιπάς όμως έπειτα από επτά χαμένα γκέιμ μπόρεσε να βρει και πάλι τον εαυτό του μειώνοντας σε 4-3. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη όμως και έτσι ο ιταλός αντίπαλός του έφτασε στο 6-4 και το 2-0 σετ.

Η… ιστορία στο τρίτο σετ ήταν εντελώς διαφορετική καθώς ο Στέφανος μπήκε αποφασισμένος να επιστρέψει στο ματς και τα κατάφερε. Ο Τσιτσιπάς ήταν καταιγιστικός και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον ιταλό αντίπαλό του, έφτασε γρήγορα σε ένα 3-0 και από εκεί και πέρα τα πράγματα ήταν πιο εύκολα, διαμορφώνοντας το 6-2 και μειώνοντας σε 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν σαφώς πιο ήρεμος, ξεκινώντας πάλι πολύ καλά, κάτι που του έδωσε την ευκαιρία να προηγηθεί ξανά με 3-0 στα γκέιμ. Ο Μουσέτι προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 3-2, όμως ο Στέφανος δεν έχασε το μυαλό του και εν τέλει μπόρεσε να φτάσει στο 6-3 και να οδηγήσει το παιχνίδι στο πέμπτο και τελευταίο σετ.

Ενας «μονόλογος»

To πέμπτο και τελευταίο σετ ήταν ουσιαστικά ένας «μονόλογος» για τον έλληνα πρωταθλητή, που δεν είχε όρεξη για άλλα… αστεία βάζοντας παράλληλα σε κίνδυνο την πρόκριση.

Ολα κύλησαν ομαλά για τον Τσιτσιπά και έτσι το 6-2 ήρθε να επισφραγίσει τη μεγάλη ανατροπή και να δώσει στον Στέφανο το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Τα σετ: 7-5, 6-4, 2-6, 3-6, 2-6