Monte Carlo Masters: Στον 3ο γύρο ο Τσιτσιπάς

O Στέφανος 2-0 τον Ρώσο Καράτσεφ, πέρασε στους “16” καλύτερους στο Μόντε Κάρλο

Με το… δεξί μπήκε στο τουρνουά τένις του Μόντε Κάρλο ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Μετά από εξαιρετική εμφάνιση ο Έλληνας πρωταθλητής επιβλήθηκε με 2-0 σετ (6-3, 6-4) του Ρώσου Ασλάν Καράτσεφ στον β΄ γύρο του τουρνουά.

Ο Καράτσεφ τον τελευταίο καιρό έχει καταφέρει να «κλέψει» τις εντυπώσεις κι από ένας διεκδικητής Challenger, κατάφερε με τις νίκες του να μπει στο Top 30 της παγκόσμιας κατάταξης.

Οι πρώτες εντυπώσεις από την εικόνα του 23χρονου πρωταθλητή στον παρθενικό του αγώνα σε χωμάτινη επιφάνεια μέσα στο 2021 είναι άκρως ελπιδοφόρες.

Απέναντι σε έναν φορμαρισμένο κι άκρως επικίνδυνο αντίπαλο, ο κορυφαίος τενίστας όλων των εποχών στην Ελλάδα έδειξε εξαιρετικό έλεγχο στο παιχνίδι του, δεν παρασύρθηκε σε κανένα σημείο του ματς, ούτε έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του, ενώ παράλληλα απέφυγε τα αβίααστα λάθη που στο παρελθόν του είχαν στοιχίσει πολύ.

Έτσι έφτασε με… επαγγελματικό τρόπο στο 2-0 και στον 3ο γύρο του Masters της διάσημης περιοχής του Μονακό. Ο Τσιτσιπάς (νο4 του ταμπλό) δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον αντίπαλό του και κάνοντας από ένα break σε κάθε σετ πήρε τη νίκη και, πλέον, με καλή ψυχολογία θα προσπαθήσει να φτάσει όσο το δυνατόν πιο ψηλά στη διοργάνωση.

Στην φάση των «16» θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Μίλμαν-Γκαρίν, με τον τελευταίο να πετυχαίνει σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα επί του Φίλιξ-Οζέρ Αλιασίμ.