Μιλτιάδης – Ξενοφών Κρεστένων 2-0: Σε τροχιά ανόδου με Αθανασόπουλο, Μπάρκα (φωτ.)

Σημαντικό άλμα ανόδου στην Γ Εθνική έκανε ο Μιλτιάδης ο οποίος επιβλήθηκε 2-0 του Ξενοφώντα Κρεστένων για την 5ης αγωνιστικής των μπαράζ πρωταθλητών ΕΠΣ.

Οι πρωταθλητές Μεσσηνίας έφτασαν στην δεύτερη νίκη σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια στο γήπεδο Γαργαλιάνων και τους έξι βαθμούς, όσους έχει και ο Παλληξουριακός πού βρίσκεται στην τρίτη προνομιούχο θέση για την άνοδο.

Ο Μιλτιάδης κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με τον Βασίλη Αθανασόπουλο με τους πρωταθλητές Ηλείας να έχουν ένα καλό 15λεπτο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου αλλά ο Μπάρκας στο 68’ κλείδωσε τη νίκη και το τρίποντο για τους γηπεδούχους.

Νευρικό ξεκίνημα και 1-0 με Αθανασόπουλο

Το ματς στο ξεκίνημα του ήταν πολύ νευρικό, χωρίς ρυθμό και με πολλές διακοπές χαρακτηριστικό της σπουδαιότητας και για τις δύο ομάδες. Ο Μιλτιάδης στην πρώτη ουσιαστικά καλά οργανωμένη επίθεση του κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 23ο λεπτό ο Κατσιώλης έβγαλε ωραία κάθετη στον Σαραντόπουλο ο οποίος επιχείρησε σέντρα σουτ με τον τερματοφύλακα του Ξενοφώντα Κουτρουμπή να απομακρύνει την μπάλα με το ένα χέρι αλλά ο Αθανασόπουλος που καιροφυλακτούσε πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ έκανε το 1-0.

Το γκολ έδωσε ώθηση στο Μιλτιάδη ο οποίος συνέχισε επιθετικά και στο 33ο λεπτό μετά από βαθιά μπαλιά του Καντούτση στην πλάτη της άμυνας ο Μπάρκας έπιασε ωραίο σουτ με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Στο 43′ ο Πολίμος έβγαλε ωραία στον Δημητρίου που με τη σειρά του βρήκε τον Τσόπελα ο οποίος κινήθηκε σε θέση φόρ αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ. Πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Δημητρίου είχε νέο σουτ στα χέρια του Κουτρουμπή με τον Ξενοφώντα να μην καταφέρνει να φανεί απειλητικός σε κανένα σημείο στο πρώτο μέρος.

Ανέβηκε ο Ξενοφών, γκολ ο Μιλτιάδης

Οι πρωταθλητές Ηλείας στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου παρουσίασαν εντελώς διαφορετικό πρόσωπο καθώς μη έχοντας επιλογές ανέβασαν τις γραμμές τους. Στο 52′ ο Γαλανόπουλος είχε σουτ άουτ ενώ στο 57′ ο Μπακατσέλος έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κωνσταντακόπουλου. Ο Μιλτιάδης αντέδρασε και στο 68′ σφράγισε τη νίκη όταν ο Μπάρκας από το ύψος της περιοχής ζύγισε το πόδι του και με ευθύβολο συρτό σουτ άφησε άγαλμα των Κουτρουμπή γράφοντας το 2-0. Οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου στο 78′ με σουτ του Δημητρίου ενώ η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι ανήκε στους πρωταθλητές Ηλείας όταν στο στο 85′ ο Μπακατσέλος σούταρε μόλις άουτ από το οριζόντιο.

Μιλτιάδης: Κωνσταντακόπουλος, Γεωργιόπουλος, Τσόπελας Γ., Καντούτσης, Μπουτσικάκης, Πολίμος, Δημητρίου (90’ Μπολούν), Κατσιώλης (63’ Σταθόπουλος), Σαραντόπουλος (77’ Τσιγαρίδης), Αθανασόπουλος, Μπάρκας.

Ξενοφών Κρεστένων: Κουτρουμπής, Κολόκας, Μπέριος, Αναμουρλίδης (89’ Κουτσογιαννάκης), Σκοζάι, Γαλανόπουλος, Γκότσης (83’ Φερεκίδης), Κρίκος, Δρακόπουλος (59’ Τσιγκρηλας), Μπακατσέλος, Κωνσταντόπουλος.

Μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική, 5ος όμιλος

αγωνιστική – Κυριακή 19 Μαΐου

Πανγυθεατικός – Παναρκαδικός 0-1 (55′ Σαραντόπουλος)

Μιλτιάδης – Ξενοφών Κρεστένων 2-0 (23′ Αθανασόπουλος, 68′ Μπάρκας)

Θύελλα Αμπελοκήπων – Παλληξουριακός 2-2 (14′ Κακολύρης, 20′ Τσίνα / 23′ Πατσέκο, 30′ Μπράτι)

Ρεπό : Ατρόμητος Πατρών