Μεγάλο “διπλό” του Απόλλωνα- Νίκησε 3-1 στα Πεύκα και ξαναφέρνει την σειρά στην Παραλία!

Τρομερός Απόλλωνας σόκαρε τις Θεσσαλονικές και την Τετάρτη του Πάσχα θα δώσει την μάχη για πρόκριση στον τελικό όπου βρίσκεται ήδη το Αιγάλεω

Δείχνοντας αποφασιστικότητα ,θέληση και πάθος ο Απόλλωνας έκανε την μεγάλη ανατροπή και πέτυχε σπουδαία νίκη μέσα στα Πεύκα με 3-1 σετ ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα παιχνίδια και την Τετάρτη του Πάσχα 27 Απριλίου στις 7μμ στο κλειστό της Παραλίας έχει ραντεβού με την Ιστορία για να κάνει το 2-1 και να πάει στον τελικό των playoff ανόδου κόντρα στο Αιγάλεω!

H καλαματιανή ομάδα έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο αλλά στο κρισιμότερο ματς της χρονιάς (μέχρι… το επόμενο), έδειξε χαρακτήρα και ξαναφέρενι την σειρά στην Καλαμάτα.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον Απόλλωνα που αιφνιδιάστηκε από το δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων που με την συμπαράσταση της κατάμεστης κερκίδας έφτασε εύκολα στην επικράτηση με 25-16. Η συνέχεια επιφύλαξε οδυνηρές εκπλήξεις για την ομάδα των Πεύκων και ευχάριστες για το Καλαματιανό συγκρότημα.

Η ομάδα του Μυτσκίδη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της σε άμυνα και μπλόκ και πήρε εύκολα τα 2 επόμενα σετ με 25-16 κάνοντας το 1-2 σετ υπέρ της. Στο τέταρτο σετ ο Απόλλων Καλαμάτας ήταν καταιγιστικός και άποφασισμένος να γιατρέψει τις πληγές του προυγούμενου Σαββάτου και προυγήθηκε με 19-11 δείχνοντας ποιο είναι το αφεντικό μέσα στο γήπεδο.

Η προς στιγμήν χαλαρότητα των αθλητριών του Απόλλωνα έκανε το παιχνίδι ντέρμπι αλλά στο τέλος με ψύχραιμες λύσεις πάνω στο φιλέ ο Απόλλωνας πήρε το σετ (25-22) και τη μεγάλη νίκη με 1-3 φέρνοντας τη σειρά στην Καλαμάτα κόντρα στους πρωταθλητές Ακαδημίες Πεύκων.

* Στον τελικό των πλέι οφ ανόδου της Pre League γυναικών προκρίθηκε το Αιγάλεω, το οποίο επικράτησε με 3-1 σετ στην έδρα των Βριλησσίων και με 2-0 νίκες επί του ΦΟΒ θα διεκδικήσει την άνοδο στη Volley League.

Pre League Γυναικών – Play Off
Πρώτος αγώνας – Σάββατο 16 Απριλίου 2022
ΑΟ Αιγάλεω – ΦΟ Βριλησσίων 3-0 (25-10, 25-14, 25-14)
Απόλλων Καλαμάτας – ΑΣ Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων 0-3 (17-25, 17-25, 24-26)

Δεύτερος αγώνας – Μ. Τετάρτη 20 Απριλίου 2022
ΦΟ Βριλησσίων – ΑΟ Αιγάλεω (0-2) 1-3 (29-27, 18-25, 24-26, 19-25)
ΑΣ Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων – Απόλλων Καλαμάτας (1-1) 1-3 (25-16, 16-25, 16-25, 21-25)