Μεγάλη νίκη των Μπακς επί του Μπρούκλιν: Iσοφάρισαν σε 3-3 – Την Κυριακή η τελική μάχη για πρόκριση

Με τους Γιάννη Αντετοκούνμπο και Κρις Μίντλετον να κάνουν εξαιρετικό παιχνίδι, οι Μπακς επικράτησαν των Νετς με 104-89 και ισοφάρισαν τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής σε 3-3.

Τα πάντα θα κριθούν στο έβδομο και τελευταίο ματς τα ξημερώματα της Κυριακής στο Μπρούκλιν με τον νικητή να παίρνει το εισιτήριο για τους τελικούς της Ανατολής, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή της σειράς Φιλαδέλφια-Ατλάντα (2-3 μέχρι στιγμής).

Ο Greek Freak ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 30 πόντους (12/20 δίποντα, 6/10 βολές), 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 λάθη σε 41 λεπτά συμμετοχής.

Ο Μίντλετον είχε μια απίστευτη βραδιά έκάνοντας ρεκόρ καριέρας στα playoffs με 38 πόντους (6/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 11/12 βολές) 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα και 4 λάθη σε 42 λεπτά συμμετοχής.

Μεγάλη εμφάνιση και από τον Τζρου Χόλιντεϊ που είχε 21 πόντους (8/21 σουτ με 1/10 τρίποντα) 8 ριμπαόυντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Σε ότι αφορά στον Θανάση Αντετοκούνμπο, αγωνίστηκε για 5 λεπτά και είχε 2 πόντους (0/1 δίποντο, 2/2 βολές), 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 1 λάθος.

Για το Μπρούκλιν ο Κέβιν Ντουράντ ήταν απελπιστικά μόνος και είχε 32 πόντους (13/22 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 0/2 βολές), 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 7 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Ανέτοιμος παρουσιάστηκε και πάλι ο Χάρντεν που είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.