ΑΕ Μάνης – Κυπαρισσία 2-1: Δεύτερος σερί τελικός με υπογραφή Κουρούπη

Την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Μεσσηνίας πανηγυρίζει η ΑΕ Μάνης καθώς στον ημιτελικό που έγινε στο γήπεδο του Κάμπου επιβλήθηκε 2-1 της Κυπαρισσίας και έτσι για δεύτερη σερί χρονιά θα διεκδικήσει το τρόπαιο, αυτή τη φορά απέναντι στο Πάμισο Μεσσήνης.

Το ματς στο γήπεδο του Κάμπου είχε ένταση και πολλά νεύρα με το Δημήτρη Κουρούπη να αναδεικνύεται σε πρωταγωνιστή των νικητών βρίσκοντας δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κυριάρχησαν στο πρώτο εικοσάλεπτο. Απείλησαν στο 4′ με τον Κυβελίδη και είχαν δοκάρι στο 13′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακατσέλου. Οι Μανιάτες απάντησαν με γκολ στο 23ο λεπτό με τον Κουρούπη μετά από λάθος του Δασκαλόπουλου. Ο Κουρούπης είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάνη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και 56′ κέρδισε πέναλτι σε υπόδειξη του Τσαμούρη για χέρι στον Παναγιώτη Μπουτσικάκη. Στις διαμαρτυρίες που ακολούθησαν ο Χρήστος Μπουτσικάκης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα στο 58ο Κουρούπης γράφοντας το 2-0 για τη Μάνη. Οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο ματς στο 72ο λεπτό με κεφαλιά του Κυβελίδη και παρότι με δέκα παίκτες πίεσαν μέχρι το φινάλε δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο με τους Μανιάτες να πανηγυρίζουν έξαλλα στο τέλος τη νίκη-πρόκριση.

Ο διαιτητής Τσαμούρης σημείωσε στο φύλλο αγώνα τους Μπουτσικάκη, Κυβελίδη αναφέροντας πως θα υποβάλει και συμπληρωματική έκθεση.

Διαιτητές: Τσαμούρης Α., Νικολόπουλος Π., Σωτηρόπουλος

ΑΕ Μάνης (Πολίμος): Κωνσταντακόπουλος, Πουλάκος Π., Γουρνάς, Γιαννής, Μπάλας, Τζανετέας, Χατζηπαναγιώτης, Μπέρμπερης (75′ Δουρούμης), Πουλάκος Κ., Αλεξανδρόπουλος, Κουρούπης.

ΑΟ Κυπαρισσίας (Καλόμαλος): Δασκαλόπουλος, Καπλάνης, Γεωργιόπουλος, Μιτρόφ, Μπουτσικάκης Π., Μαλισόβας, Μπακατσέλος Α., Μπουτσικάκης Χ., Κυβελίδης, Κωνσταντόπουλος, Κατσιώλης.