ΑΕ Μάνης-Εράνη Φιλιατρών 0-2:  Νίκη τίτλου με Μπάρκα, Βασιλόπουλο

Το πιο αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Α' τοπική Μεσσηνίας έκανε η Εράνη Φιλιατρών η οποία επιβλήθηκε 2-0 της Μάνης στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής και αγκάλιασε τον τίτλο μία αγωνιστική πριν το φινάλε.

Οι πράσινοι διατηρήθηκαν στο +2 από την Κυπαρισσία στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και πλέον ετοιμάζονται για πάρτι τίτλου την προσεχή Τετάρτη στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό Ανάληψης.

Ένα γρήγορο γκολ με πέναλτι του Μπάρκα στο 9ο λεπτό έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Κώστα Λυμπερόπουλου να διαχειριστεί το παιχνίδι και να το φέρει στα μέτρα της, απέναντι στη Μάνη που από κάποιο σημείο και μετά έβγαλε κούραση μετά την υπερπροσπάθεια του Κυπέλλου μεσοβδόμαδα, ενώ και το μυαλό των γηπεδούχων φάνηκε να είναι περισσότερο στον επερχόμενο τελικό, που αποτελεί για το μεγάλο φετινό στόχο της ομάδας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο γήπεδο Κάμπου και στο 9ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Γεωργιόπουλου από τον Γιαννή, με τη φάση να έχει ξεκινήσει από φάουλ του Γκεβόρι στο δοκάρι του Κωνσταντακόπουλου. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Μπάρκας βάζοντας μπροστά τους πράσινους με 0-1.

Η Εράνη διατήρησε τον έλεγχο με τους γηπεδούχους να προσπαθούν αλλά να μην έχουν καθαρές φάσεις για την ισοφάριση. Κάπως έτσι το παιχνίδι έφτασε στο 78ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων ο Τσόπελας έβγαλε γρήγορα την μπάλα προς τον Βασιλόπουλο ο οποίος έφυγε στην κόντρα, απέφυγε τον Κωνσταντακόπουλο και έγραψε το 0-2, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

ΑΕ Μάνης: Κωνσταντακόπουλος, Πουλάκος Π. (39’ Χατζηπαναγιώτης), Γουρνάς, Γιαννής, Δουρούμης (58’ Μπέμπερη), Τζανετέας, Μπάλας, Σπυρέας, Πουλάκος Κ., Αλεξανδρόπουλος (83’ Ρότσι), Κουρούπης (58’ Κοστρίβας).

Εράνη Φιλιατρών: Κουμπαρούλης, Τσόπελας, Μπινιώρης, Γκότσης (88’ Χάρμπας), Πέππας, Γκεβόρι (75’ Κόλλιας), Μιχαλόπουλος, Βασιλόπουλος (88’ Κουρουβανης), Χρονόπουλος, Γεωργιόπουλος (90’ Πλακας), Μπάρκας (90’ Νικολακόπουλος).