ΑΕ Μάνης- Απόλλων Καλαμάτας 4-2: Non stop με 7η σερί νίκη!

Non-stop συνεχίζει την επέλαση της στο πρωτάθλημα της Α' τοπικής η Μάνη με τον Απόλλωνα Καλαμάτας να είναι το τελευταίο θύμα της στο γήπεδο του Κάμπου, για την 10η αγωνιστική.

Οι Μανιάτες με σκορ 4-2 πέτυχαν την έβδομη σερί νίκη τους και συνέχισαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συγκάτοικο πλέον μόνο τον Πανθουριακό καθώς ο Πάμισος Μεσσήνης άφησε βαθμούς το Σάββατο στο Μελιγαλά.

Παράλληλα, η ομάδα του Τάκη Δρούγα πήρε από τον Απόλλωνα την άτυπη ρεβάνς της μοναδικής ήττας που έχει ως τώρα στη σεζόν, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΜ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και ουσιαστικά κλείδωσε το τρίποντο λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το σκορ στο 3-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας ανέβασε την απόδοση του, μείωσε το σκορ στο φινάλε αλλά η Μάνη απάντησε με ένα τέταρτο γκολ τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι πριν ο Μανωλόπουλος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι γηπεδούχοι όπως συνηθίζουν μπήκαν δυνατά και μόλις στο 9ο λεπτό ο Κλέαρχος Αλεξανδρόπουλος μετά από ατομική ενέργεια πλάσαρε στη γωνία τον Γιακουμή ανοίγοντας το σκορ. Στο 21’ ήρθε το 2-0 μετά από ωραία συνδυασμένη προσπάθεια. Ο Αλεξανδρόπουλος έβγαλε τη σέντρα και ο Κοντός την άφησε για τον Μπέρμπερι ο οποίος από το δεύτερο δοκάρι έκανε το 2-0.

Ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να αντιδράσει και η Μάνη πέτυχε τρίτο γκολ στο 36' με προβολή του Κλουβάτου από κόρνερ του Μουστάκα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την καλύτερη φάση πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους όταν μετά από πλάγιο άουτ του Μπούνα η μπάλα έφτασε στον Νικολόπουλο ο οποίος έκανε γυριστό σουτ με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν περισσότερο ισορροπημένο με τον Απόλλωνα να έχει ανεβάσει τις γραμμές του αλλά να μην μπορεί να κάνει τη μεγάλη φάση στην εστία του Σταθά. Η λύση εν τέλει ήρθε από τον Μανωλόπουλο ο οποίος με απευθείας φάουλ έκανε το 3-1 στο 80'.

Οι όποιες φιλοδοξίες ωστόσο των φιλοξενούμενων να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από το ματς εξανεμίστηκαν στο 87ο λεπτό όταν ο Φετάχου πίεσε και έκλεψε την μπάλα σημειώνοντας το 4-1.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 89ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Μανωλοπούλου. Η παράβαση υποδείχθηκε σε μαρκάρισμα του Γιαννή στον Πουλουπάτη.

ΑΕ Μάνης: Σταθάς, Χατζηπαναγιώτης, Πουλάκος, Γιαννής, Κλουβάτος, Τζανετέας, Μουστάκας (76' Γεωργίκος), Μπέρμπερι, Κοντός (58' Φετάχου), Αλεξανδρόπουλος, Χελάς, Μέτσο

Απόλλων Καλαμάτας: Γιακουμής, Μπούνας, Πουλουπάτης, Νικολόπουλος, Αγγελόπουλος, Κουρετζής (25' Καραΐσκος), Καρύδης, Πανταζής (77' Κοντογώνης), Μανωλόπουλος, Γιακουμής