Μάνη- Κυπαρισσία 1-2: Εμφάνιση πρωταθλήτριας στον Κάμπο

Με εμφάνιση πρωταθλήτριας η Κυπαρισσία επιβλήθηκε 2-1, και μάλιστα με ανατροπή της ΑΕ Μάνης στο γήπεδο του Κάμπου,  επιβεβαιώνοντας την δυναμική της για τον φετινό τίτλο.

Παρότι βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, η ομάδα του Ηλία Φωτοπούλου κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να πετύχει την έκτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στην Α’ τοπική Μεσσηνίας, ενώ από την άλλη η Μάνη έμεινε για ένα ακόμη παιχνίδι με την ικανοποίηση μιας καλής εμφάνισης, η οποία όμως δεν αποτυπώθηκε βαθμολογικά.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και μόλις στο 7ο λεπτό κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Γιαννής έκανε ωραίο γύρισμα από τα δεξιά και ο Χελάς βρέθηκε στην κατάλληλη θέση για να πλασάρει εύστοχα τον Παπά για το 1-0.

Η ομάδα του Τάκη Δρούγα συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στο παιχνίδι και στο 13′ ο Μουστάκας έπιασε ωραίο σουτ με τον Παπά να αποκρούει με δυσκολία. Η πρώτη τελική για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 15ο λεπτό όταν  ο Παναγόπουλος έπιασε διαγώνιο σουτ αλλά ο Αντωνόπουλος αρχικά και στη συνέχεια ο Γιαννής απομάκρυναν την μπάλα.

Όσο περνούσε ο χρόνος οι τριφύλλιοι ανέβαζαν στροφές και τελικά κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 39′ με τον συνήθη ύποπτο Θανάση Αντωνόπουλο, ο οποίος με διαγώνιο σουτ νίκησε  συνεπώνυμό του τερματοφύλακα της Μάνης, σημειώνοντας το 1-1.

Η Μάνη μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις στο πρώτο λεπτό ο Χελάς έπιασε σουτ στη ρίζα της αριστερής κάθετης της δοκού του Παπά.

Το ματς συνέχισε να είναι ανοιχτό από δύο φύσει επιθετικές ομάδες και η Κυπαρισσία έφτασε στην ανατροπή στο 62ο λεπτό. Η μπάλα βρέθηκε στην περιοχή από γέμισμα,  οι αμυντικοί απέτυχαν να διώξουν και ο Σκοτζάι με πλασέ χρίστηκε σκόρερ σε μία φάση που έφερε διαμαρτυρίες των γηπεδούχων καθώς θεώρησαν πως η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή.

Περισσότερο απελευθερωμένος ο ΑΟΚ στη συνέχεια απείλησε στο 80′ με τον Χρήστο Μπουτσικάκη να σουτάρει απο καλή θέση και τον Αντωνόπουλο να αντιδρά σωστά όπως έκανε και στο 84′ σε σουτ του Θανάση Αντωνόπουλου.

Η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι ανήκε στη Μάνη όταν στις καθυστερήσεις μετά από κόρνερ του Μουστάκα ο Τσουλάκος έπιασε γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Διαιτητής: Ψηλοπαναγιώτης. Βοηθοί: Χριστοδούλου, Μιχαλόπουλος.

ΑΕ Μάνης: Αντωνόπουλος, Γιαννής, Πουλάκος, Κλουβάτος, Πολυμενέας (82′ Δουρούμης), Μπέρμπερη, Τσουλάκος, Μουστάκας, Χατζηπαναγιώτης (69′ Φετάχου), Αλεξανδρόπουλος, Χελάς.

Κυπαρισσία: Παππάς, Ανδρουτσής (73′ Ζαφείρης), Μαρκόπουλος (46′ Σπυρόπουλος), Καπλάνης, Μπουτσικάκης Π., Μπουτσικάκης Χ. (90′ Βασιλείου), Σκοτζάι (92′ Κοσμόπουλος), Μιτρόφ, Παναγόπουλος (92′ Διονυσόπουλος), Αντωνόπουλος, Κατσιώλης.