Μάνη- Ακρίτας Κορώνης 3-0: Μίλησε ο νόμος του Κάμπου

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Μάνη την αναμέτρηση με τον Ακρίτα Κορώνης με το τελικό 3-0 να αποτυπώνει ανάγλυφα την εικόνα του αγώνα.

Αντίθετα με ότι συνέβη στο ματς της πρεμιέρας, η ομάδα του Τάκη Δρούγα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια ενώ πήρε σημαντικό προβάδισμα με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα.

Για τον Ακρίτα όλα πήγαν στραβά καθώς έχασε από νωρίς τον Μουτζούρη με πρόβλημα στον προσαγωγό και παρότι προσπάθησε δεν κατάφερε να μπει στο παιχνίδι και να γίνει ανταγωνιστική.

Η Μάνη πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό όταν μετά από φάουλ του Μουστάκα ο Χελάς έκανε την προβολή γράφοντας το 1-0. Ο σκόρερ κατευθύνθηκε στον πάγκο της ομάδας του και αφιέρωσε το γκολ στους εορτάζοντες Σκιά και Μπαλίκη.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκονται στην επίθεση και στο 20ο λεπτό μετά από αντεπίθεση ο Τσουλάκος έκανε δυνατό σουτ με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Σακκά. Ο τερματοφύλακας της Κορώνης είχε σωστή αντίδραση και στο 26’ όταν μετά από δυνατό φάουλ του Κλουβάτου έδιωξε την μπάλα με γροθιές. Ωστόσο στο 33′ δεν μπόρεσε να αντιδράσει όταν σε αντεπίθεση της Μάνης ο Αλεξανδρόπουλος έπιασε ωραίο σουτ στην κλειστή γωνία γράφοντας το 2-0.

Το ημίχρονο έκλεισε με μία ακόμη φάση για τη Μάνη όταν στο 35ο λεπτό ο Τσουλάκος εκτέλεσε απευθείας φάουλ με τον Σακκά να διώχνει σε κόρνερ.

Η Κορώνη προσπάθησε να μπει και πάλι στο παιχνίδι στο 66′ όταν σε κάθετη του Μάραντου ο Σπανός βγήκε τετ-α-τετ αλλά το τελείωμα του ήταν άστοχο. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στην αμέσως επόμενη φάση όταν σε κόρνερ του Αλεξανδρόπουλου ο Πολυμενέας έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Ίδια κατάληξη είχε και πλασέ του Χελά στο 72′ έπειτα από ωραία κάθετη του Μουστάκα.

Η υπεροχή των γηπεδούχων μετουσιώθηκε σε τρίτο γκολ στο 83′ όταν ο Αλεξανδρόπουλος βρήκε τον Φετάχου που με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το τελικό 3-0.

Α.Ε. Μάνης: Αντωνόπουλος, Πουλάκος (80’ Γιαννής), Χελάς (85’ Σπυρέας), Χατζηπαναγιώτης (87’ Χάνκο), Κλουβάτος, Πολυμενέας, Μπερμπέρη, Τσουλάκος, Μουστάκας, Φετάχου, Αλεξανδρόπουλος.

Ακρίτας Κορώνης: Σακκάς, Κρητικάκης, Μπίζος, Κουτσουμπός, Μουτζούρης (10’ λ. τρ. Παναγιωτόπουλος), Ιμεράσι (45’ λ. τρ. Πέτσι), Μερκούρης (92’ Λυμπέρης), Μάραντος (92’ Σαρδέλης), Τσιμικλής, Σπανός, Σταμάτης.