Λύγισε στον ημιτελικό του Miami Open η Μαρία Σάκκαρη από την Αντρεέσκου

Δυο χαμένα σετ στο ται μπρέικ για την Ελληνίδα τενίστρια – Επιστρέφει στο Νο20 απο την Δευτέρα κερδίζοντας πέντε θέσεις με την παρουσία της στο Μαϊάμι

Η Μαρία Σάκκαρη δεν τα κατάφερε στον ημιτελικό του Miami Open και ηττήθηκε μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα με 2-1 [7-6(7),3-6, 7-6(4)] από την Μπιάνκα Βανέσσα Αντρεέσκου και δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έδειχνε ικανή για τη νίκη. Στα κρίσιμα σημεία, ωστόσο δεν στάθηκε τυχερή κι έχασε δύο σετ στο τάι μπρέικ. Στο πρώτο σετ η Σάκκαρη έχασε δβύο σετ πόιντ στο καθοριστικό game και βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Αυτό, όμως, δεν την επηρέασε και πήρε εύκολα το δεύτερο σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο τελευταίο σετ οι δύο αθλήτριες έφτασαν ξανά στο τάι μπρέικ, όπου η κούραση “μίλησε” και η Καναδή, νικήτρια του Us Οpen το 2019, πήρε τη νίκη.

Στον τελικό η Αντρεέσκου θα αντιμετωπίσει την Άσλεϊ Μπάρτι η οποία νωρίτερα επικράτησε 6-3, 6-3 κόντρα στην Ελίνα Σβιτολίνα.

Αυτή ήταν η 10η ήττα σε 12 ημιτελικούς για την Μαρία Σάκκαρη η οποία την Δευτέρα επιστρέφει στο Νο20 κόσμου ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της. Η Ελληνίδα κέρδισε 5 θέσεις αυτή την εβδομάδα στο Miami Open όπου νίκησε με άνεση το Νο2 κόσμου την Ναόμι Οσάκα στον προημιτελικό.