Λίνκολν – ΠΑΟΚ 0-2: Πιο… ρελαντί δεν γίνεται (βίντεο)

Ο Δικέφαλος έπραξε τα τελείως αναγκαία και απαραίτητα στο Γιβραλτάρ και πήρε την ουσία από την πρεμιέρα του στον όμιλο του Conference League

Η πρεμιέρα του ΠΑΟΚ στον 6ο όμιλο του Conference League προμηνυόταν εύκολη απέναντι στους ερασιτέχνες της Λίνκολν, αλλά για ένα ημίχρονο ο Δικέφαλος ταλαιπωρήθηκε. Τελικά, το γκολ του Άκπομ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν αυτό που ανάγκασε την ομάδα του Γιβραλτάρ να πάρει μέτρα στο γήπεδο, να μείνει εκτεθειμένη και στο 56′ να δεχτεί δεύτερο γκολ από τον Μίτριτσα.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-0 χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοσή και παρότι ο Ράζβαν Λουτσέσκου χρησιμοποίησε αρκετά νέα πρόσωπα στη βασική ενδεκάδα, αυτό δεν μπορεί να χρησιμεύσει ως άλλοθι για την εικόνα της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο. Η Λίνκολν απειλήθηκε με χαμένο τετ-α-τετ του Άκπομ, αλλά είχε κι αυτή μεγάλες ευκαιρίες, με τον ΠΑΟΚ να δίνει περισσότερα δικαιώματα απ’ όσα έπρεπε.

Η ουσία είναι ότι η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς απέναντι σε έναν αντίπαλο, τον οποίο πιθανότατα δεν θα επέλεγε ούτε για φιλικό ματς στην καλοκαιρινή προετοιμασία κι αυτό είναι κάτι που βαρύνει την UEFA.

ΛΙΝΚΟΛΝ: Σολέρ, Βάισαμαν, Τσιπολίνα (67′ Τορίγια), Λόπες, Τοσκάνο, Τορίγια, Ρόσα, Ανόν (62′ Ρονάν), Αλκαθάρ (80′ Πίκοκ), Γκόμες (62′ Όκραν), Καραγέρο (80′ Σέρτζεντ).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Μιχάι, Κρέσπο (44′ Μιχαηλίδης), Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Εσίτι, Μουργκ (82′ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (73′ Σφιντέρσκι), Μίτριτσα (73′ Κωνσταντέλιας), Άκπομ (82′ Κούτσιας).