Λεβαδειακός-Καλαμάτα 0-0: Άντεξε στο “κρας τεστ”

Η Μαύρη Θύελλα έμεινε όρθια στην Βοιωτία με την πρώτη ισοπαλία της στη σεζόν

Η Καλαμάτα έμεινε όρθια στη Λιβαδειά και με το 0-0 στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στον Λεβαδειακό για την 14η αγωνιστική στη Super League 2 παρέμεινε στις κορυφαίες θέσεις της βαθμολογίας.

Ήταν η πρώτη ισοπαλία στο πρωτάθλημα για τους μελανόλευκους οι οποίοι έδειξαν χαρακτήρα σε ένα δύσκολο παιχνίδι και κράτησαν μακριά από τη νίκη για τρίτο σερί παιχνίδι τους Βοιωτούς.

Το ντέρμπι είχε ρυθμό και ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος με την Καλαμάτα να έχει την μεγάλη φάση σε δοκάρι του Αναστασόπουλου. Στο β’ ημίχρονο ο Λεβαδειακός πήρε τον έλεγχο και πίεσε, με την Καλαμάτα να προσπαθεί να δημιουργήσει καταστάσεις στις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές είχε την καλύτερη στιγμή της στο παιχνίδι με τον Στογιάνοβιτς να μπλοκάρει το πλασέ του Τάτου στο 75ο λεπτό. Νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν φωνάξει για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπακαγιόκο στον Συμελίδη.

Ο Νίκος Αναστόπουλος παρέταξε την Μαύρη Θύελλα με δυο αλλαγές σε πρόσωπα από τον Ηρόδοτο αλλά διατήρησε τον σχηματισμό. Στο αρχικό σχήμα επέστρεψε ο Μπακαγιόκο που πήρε θέση στην αμυντική τριάδα και ο Τσαγκαλίδης στα αριστερά.

Μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά η Καλαμάτα ήταν αυτή που απείλησε πρώτη όταν στο 11’ ο Τάτος με φάουλ έφερε την μπάλα στην περιοχή, οι αμυντικοί δεν έδιωξαν την μπάλα η οποία έφτασε στον Αναστασόπουλο που με κεραυνό από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

Οι Βοιωτοί απάντησαν στις ευκαιρίες στο 15’ όταν ο Χάμοντ έβγαλε κάθετη στον Δούμτσιο, αυτός βρέθηκε απέναντι από τον Ταΐρη και πλάσαρε αλλά ο πορτιέρο της Καλαμάτας έδιωξε σε κόρνερ.

Με την συμπλήρωση του ημιώρου η Καλαμάτα έφτασε σε νέα μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ματέους με κάθετη βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Λουκίνα ο οποίος έκανε δυο κοντρόλ στον αέρα αλλά πριν προλάβει να πλασάρει έδιωξε ο Λιάγκας.

Στο ξεκίνημα του β΄μέρους ο Ταουσιάνης έκανε την πρώτη κίνηση απο τον πάγκο με τον νεοαποκτηθέντα Συμελίδη στη θέση του Μουτίνιο που δεν φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο. Η αλλαγή βγήκε στους γηπεδούχους που αύξησαν την πίεση με την Καλαμάτα να περιμένει στο μισό γήπεδο. Στο 50’ ο Μπακαγιόκο τράβηξε τον Συμελίδη, ο οποίος έπεσε στο έδαφος με τους γηπεδούχους να φωνάζουν για πέναλτι αλλά ο διαιτητής Πολυχρόνης έδωσε συνέχεια στο ματς.

Ο Λεβαδειακός συνέχισε με στημένα να φέρνει την μπάλα στην περιοχή της Καλαμάτας αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο 60′ φάουλ του Νίλι από πλάγια αριστερά έδιωξε με γροθιές ο Ταϊρης ενώ η Καλαμάτα έφτασε στην πρώτη μεγάλη φάση στο β’ μέρος με ατομική προσπάθεια του Τάτου. Ο έμπειρος μέσος μπήκε από αριστερά και πλάσαρε αλλά ο Στογιάνοβιτς σωστά τοποθετημένος μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 75’ ο Νίκος Αναστόπουλος έριξε φρέσκα πόδια στο ματς προχωρώντας σε τριπλή αλλαγή. Στο ματς πέρασαν οι Μαβινγκά, Παυλίδης, Λουπάνο αντί των Ματέους, Παπατόλιου, Τσαγκαλίδη με την εικόνα του ματς να μην διαφοροποιείται μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)

Βοηθοί: Μηνούδης (Πιερίας), Βρούζος (Πιερίας)

Λεβαδειακός (Γιάννη Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Τσάπρας (87′ Μυτίδης), Παναγιώτου, Τζημόπουλος, Λιάγκας, Μεχία, Χάμοντ, Νίλι, Μουτίνιο (46′ Συμελίδης), Πολέτο, Δούμτσιος (76′ Νίκας).

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Τσελεπίδης, Αναστασόπουλος Παπατόλιος (75’ Παυλίδης), Κωνσταντινόπουλος, Μοζέρ (91’ Φελίπε), Μπακαγιόκο, Ματέους (75’ Μαβινγκά), Τάτος (90’ Σκεντεράϊ), Τσαγκαλίδης (75’ Λουπάνο), Λουκίνας