Κυπελλούχος Μεσσηνίας η “Μαύρη Θύελλα”, νίκησε 2-1 στην παράταση τον Πάμισο

Κυπελλούχος Μεσσηνίας αναδείχθηκε η ομάδα της Καλαμάτας νικώντας με 2-1 τον μαχητικό Πάμισο στο Δημοτικό Στάδιο, μπροστά σε 900 φιλάθλους!

Στο 49' ο Πάμισος πήρε το προβάδισμα με ένα εξαιρετικό γκολ του αρχηγού του Ηλία Ηλιόπουλου. Μετά από σέντρα του Αριστομενόπουλου, ο Παπουτσογιαννόπουλος έδιωξε και ο Ηλιόπουλος με φοβερό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 του Παμίσου.
Ο Πάμισος στο πρώτο ημίχρονο πατούσε καλύτερα στο χορτάρι και έδειχνε ορεξάτος με αποκορύφωμα στο 40' που είχε ένα δοκάρι σε απευθείας κόρνερ του Ηλιόπουλου.

TO ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΠΑΜΙΣΟΥ

Η Καλαμάτα όσο περνούσε η ώρα έπαιρνε μέτρα και προσπαθούσε με αντεπιθέσεις με αποτέλεσμα στο 76' να χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Τορεζάνι που κατάφερε να αστοχήσει μόνος του από 3 μέτρα σε άδειο τέρμα!
4' άργότερα ο Σαραντόπουλος μετά από κόρνερ του Ρονκάτο με ωραία κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.
Στο 91' αποβλήθηκε (με δεύτερη κίτρινη) ο Ρονκάτο της Καλαμάτας που έπαιξε με 10 παίκτες στην παράταση που ακολούθησε.
Στο 104' η Καλαμάτα σκόραρε για δεύτερη φορά με τον Ερέκι, μετά από πάσα του Γκασούκα φτάνοντας έτσι στη νίκη και στην κατάκτηση του τροπαίου σε έναν τελικό που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο μετά από 12 χρόνια!

Ο πρόεδρος της ΕΠΣΜ Λεωνίδας Οικονομίδης έκανε την τελευταία απονομή ως πρόεδρος της ΕΠΣΜ, δίνοντας το κύπελλο στον αρχηγό της Καλαμάτας Γιάννης Καλογερόπουλο μέσα σε αποθέωση από τους οπαδούς της Καλαμάτας, σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με ένα λεπτό σιγή στη μνήμη του Λυκούργου Γαιτανάρου που έφυγε από τη ζωή πρόσφατα.

Διαιτητής ήταν ο Ψηλοπαναγιώτης με λίγα γενικά λάθη και βοηθοί διαιτητές οι Αδαμόπουλος, Καρβούνης και 4ος διαιτητής ο Πλακογιάννης.

ΠΑΜΙΣΟΣ: Αντωνόπουλος, Αριστομενόπουλος, Σταματελόπουλος, Μπαστακός, Κατσιβαρδέας (90+ Καραγιάννης), Μωράκης, Κάνιστρας (106' Βέλλης), Λαθύρης, Τσουλάκος (70' Μπερερής), Ηλιόπουλος, Μπίσα.

Στον πάγκο ήταν ακόμη οι Παπαδόπουλος, Αλεξόπουλος, Φιλόπουλος, Καραπετιάν.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Γκόμες, Καλογερόπουλος, Παπουτσογιαννόπουλος, Καντούτσης, Ερέκι, Τορεζάνι (83' Ντε Νίκολο - 101' Βικιλάντε), Ρονκάτο, Σαραντόπουλος (119' Νινιός), Αθανασόπουλος (68' Κανελλόπουλος), Γκαζούκας, Ζαχαρόπουλος.

Στον πάγκο ήταν ακόμη οι Μερκούρης, Μπεσσής, Τσιγαρίδης.

Τον τελικό μετέδωσε σε απευθείας μετάδοση το sport365.gr σε περιγραφή του Νίκου Μπαλόπουλου σε συνεργασία με το messinialive.gr και το live2you.net.