Κυπελλούχος Γερμανίας η Ντόρτμουντ έκανε… σκόνη τη Λειψία

Η Ντόρτμουντ επικράτησε 4-1 της Λειψίας που δέχθηκε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο – Πέμπτη φορά Κυπελλούχος η ομάδα της Βεστφαλίας

Η Ντόρτμουντ έσπασε την κυριαρχία της Μπάγερν Μονάχου στο γερμανικό ποδόσφαιρο καθώς έπειτα από δύο σερί νταμπλ των Βαυαρών (2019, 2020) έφτασε πανηγυρικά στην κατάκτηση του Κυπέλλου. Οι Βεστφαλοί επικράτησαν άνετα της Λειψίας με 4-1 στον τελικό της διοργάνωσης με πρωταγωνιστές και σκόρερ τους Σάντσσο (2) και Χάαλαντ (2), ενώ για τους ηττημένους δίχτυα βρήκε ο Ολμο.

Η Ντόρτμουντ που σήκωσε το Κύπελλο για πρώτη φορά μετά το 2017, έφτασε τις πέντε κατακτήσεις (2017 1965, 1989, 2012, 2017, 2021) σε δέκα συμμετοχές σε τελικό. Αντιθέτως, η Λειψία για δεύτερη φορά στην ιστορία της έφτασε μέχρι την πηγή αλλά δεν ήπιε νερό.

Η Ντόρτμουντ πάντως έδειξε εξαρχής αποφασισμένη για την κούπα και προτού συμπληρωθεί το ημίωρο είχε ήδη προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα γκολ του Σάντσο στο 5′ και του Χάαλαντ στο 28′, ενώ στο φινάλε του ημιχρόνου βρισκόταν στο 0-3 με δεύτερο γκολ του Σάντσο έπειτα από εξαιρετική προσπάθεια και ασίστ του Ρόις.

Η Λειψία προσπάθησε να αντιδράσει στο β’ ημίχρονο αλλά ήταν πλέον αργά. Κι όταν μείωσε (1-3) με φοβερό σουτ του Ολμο στο 71′, η Ντόρτμουντ απάντησε με ένα ακόμη γκολ του Χάαλαντ στο 88′ για το 1-4.