Κύπελλο: Ο προβληματικός ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΛ με 3-1 και προκρίθηκε στους “8” (βίντεο)

Στα προημιτελικά Αναγέννηση Καρδίτσας και Παναιτωλικός

Η πρόκριση στα προημιτελικά του Kυπέλλου είναι το μοναδικό στοιχείο που μπορύν να κρατήσυν στον ΠΑΟΚ από τη ρεβάνς με την ΑΕΛ στην άδεια Τούμπα. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου προβλημάτισε  με την εμφάνισή της, παρότι νίκησε με 3-1 και προκρίθηκε χάρη στα γκολ του Άκπομ στο 82' και το 91'.

Στην αδυναμία του ΠΑΟΚ να δημιουργήσει φάσεις στο πρώτο ημίχρονο τη λύση έδωσε το αυτογκόλ του Γκοτζαμανίδη στο 23'. Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος διαχειρίστηκε αφελώς το ματς και έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΛ να αξιοποιήσει τις κάκιστες επιστροφές του στην άμυνα.

Ο Όγκμποε νικήθηκε από τον Ζίβκοβιτς σε τετ-α-τετ στο 56', αλλά στο 62' ο ίδιος παίκτης νίκησε στον αέρα τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ και ισοφάρισε σε 1-1. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά μέτρησε με χρήση VAR.

Ο ΠΑΟΚ γλίτωσε τα πολύ χειρότερα στο 68' με τον Όγκμποε να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι και λυτρώθηκε με την κεφαλιά του Άκπομ στο 82'. Ο Άγγλος διαμόρφωσε το 3-1 με τρομερό σουτ στις καθυστερήσεις, αλλά έχοντας ήδη κίτρινη κάρτα έβγαλε τη φανέλα του για να πανηγυρίσει και αποβλήθηκε.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Λύρατζης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (85' Σίντκλεϊ), Σβαμπ (67' Κούρτιτς), Τσιγγάρας (77' Άκπομ), Αουγκούστο, Μούργκ (67' Μπίσεσβαρ), Αντρ. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι.

ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Αμπούντ, Θεολόγου, Γκοτζαμανίδης (86' Ταχάρ), Παπαγεωργίου, Γαρουφαλιάς (46' Ακούνια), Ηλιάδης, Κολομπίνο, Γλυνός (86' Μαυριάς), Μπαντιμπανγκά, Όγκμποε.

• Την πρόκριση πήρε και ο Παναιτωλικός που νίκησε στο Αγρίνιο με 1-0 τη Νίκη Βόλου, την οποία είχε κερδίσει με 1-0 και στο πρώτο ματς. Στην επόμενη φάση και η Αναγέννηση Καρδίτσας που επικράτησε με 5-0 του ΑΟΑΝ

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των επαναληπτικών, καθώς και το υπόλοιπο πρόγραμμα (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):