Κύπελλο μπάσκετ: Προκρίθηκε στους «4» ο Προμηθέας, 73-68 τον Κολοσσό

Ο Προμηθέας πήρε το πρώτο εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Κολοσσού με 73-68.

Ο πρώτος νοκ άουτ προημιτελικός της διοργάνωσης στη Ρόδο ήταν πραγματικό ντέρμπι, με ισόπαλες τις δύο ομάδες μετά τα πρώτα 20 λεπτά (37-37) και με τους νησιώτες να παίρνουν προβάδισμα 6 πόντων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (56-50).

Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο οι Αχαιοί βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση από Τζέριαν Γκραντ, Αθηναίου και Χριστοδούλου και γύρισαν το παιχνίδι, παίρνοντας τη σημαντική νίκη.

Στους «4» η ομάδα του Μάκη Γιατρά θα παίξει με τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα σε Ηρακλή και ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 37-37, 56-50, 68-73

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 5, Άρτις 16 (2), Άντριτς 6, Λιάπης 2, Αρσενόπουλος 6, Καντέρ 17 (1), Μπιλλής, Ζάρας 10 (2), Σπάισερ 6, Γκόινς.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγμπελέσε 2, Τζεράι Γκραντ 9, Λούντζης 5, Έβανς 2, Δ. Αγραβάνης 10 (2), Φορντ, Χριστοδούλου 8 (2), Τζέριαν Γκραντ 13, Αθηναίου 11 (2), Γιαννόπουλος 9 (3), Μίλερ 1, Γ. Αγραβάνης 3 (1).

Όπως ανακοίνωσε η ΕΟΚ, για τηλεοπτικούς λόγους και μετά από συμφωνία των δύο ομάδων, ο αγώνας ΛαύριοΑΕΚ για τους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας της 10/02/2021 αντί ώρας 17.00, θα διεξαχθεί στις 20.00 στο κλειστό γυμναστήριο Λαυρίου και θα μεταδοθεί από την ΕΡΤ3.

Ο ημιτελικός ανάμεσα στους νικητές των προημιτελικών αγώνων ΗρακλήςΠΑΟΚ και Κολοσσός ΡόδουΠρομηθέας Πάτρας θα διεξαχθεί την Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου και ώρα 20.00 με τηλεοπτική κάλυψη από την ΕΡΤ3.

Ο προημιτελικός αγώνας ΠαναθηναϊκόςΠεριστέρι και ο ημιτελικός ανάμεσα στους νικητές των αγώνων ΠαναθηναϊκόςΠεριστέρι και ΛαύριοΑΕΚ, καθώς και ο τελικός της διοργάνωσης θα ορισθούν εκ νέου.