Κύπελλο μπάσκετ: Νέο «μπαμ» το Λαύριο, απέκλεισε την ΑΕΚ (90-85 στην παράταση)

Απίθανο Λαύριο! Σε έναν προημιτελικό με τρομερή εξέλιξη και εναλλαγή συναισθημάτων, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε με 90-85 της ΑΕΚ στην παράταση (74-74 κ.α.) και θα βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Εκεί όπου θα περιμένει τον νικητή από το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με το Περιστέρι.

Η Ένωση, η οποία είναι η κάτοχος του τροπαίου, είδε το Λαύριο μετά το σπάσιμο του αήττητου στο πρωτάθλημα τον περασμένο Δεκέμβρη, να την αφήνει πρόωρα εκτός συνέχειας Κυπέλλου.

Έφτασαν πολύ κοντά στη νίκη οι «κιτρινόμαυροι» αλλά το buzzer beater του Λάνγκφορντ στη λήξη της κανονικής διάρκειας ήταν εκπρόθεσμο για κλάσματα του δευτερολέπτου.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο (11-10), η ΑΕΚ εκμεταλλευόμενη τον επιθετικό οίστρο του Μέικον άρχισε να οικοδομεί μια διαφορά που έφτασε στο τέλος της εναρκτήριας περιόδου στο +8 (16-24). Η αντίδραση του Λαυρίου ήρθε στη δεύτερη περίοδο, με τον Μουράτο να δίνει επιθετικές λύσεις και τους γηπεδούχους αξιοποιώντας τα λάθη των αντιπάλων να προσπερνούν, 35-32. Ο πρώτος λόγος ανήκε στις άμυνες των δύο ομάδων και το παιχνίδι ήταν εξ αρχής ιδιαίτερα δυναμικό.

Το Λαύριο πήρε μια μικρή διαφορά, 46-42, στα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε σωστά και με τρίποντο του Γιάνκοβιτς στην εκπνοή του δεκαλέπτου έφερε την ομάδα του στο +5, 52-58.

Η διαφορά των φιλοξενούμενων έφτασε και τους επτά, 53-60, στο πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου, ωστόσο το Λαύριο αντεπιτέθηκε και με επί μέρους 13-2 πέρασε μπροστά με 66-62. Με τρίποντο του Ζήση στα 33’’ η «Ένωση» μείωσε στον πόντο (74-73) και μετά το άστοχο σουτ του Κάρτερ ο Μέικον κέρδισε φάουλ για βολές στα 11,4’’ για το τέλος. Ευστόχησε μόνο στην πρώτη και ισοφάρισε δίνοντας την τελευταία επίθεση στους γηπεδούχους, που όμως δεν την αξιοποίησαν.

Στην παράταση με δύο σερί τρίποντα του Ματσιούλις έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (78-81), αλλά το Λαύριο με το γκολφάουλ του Μουράτου προσπέρασε (86-85) και στα 11’ έφτασε στο 88-85 με τις βολές του Ντιαλό και το λάθος στην επαναφορά των φιλοξενούμενων οδήγησε στο

Δεκάλεπτα: 16-25, 35-37, 52-58, 74-74, 90-85 (παρατ.).

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου): «Είναι απίστευτο αυτό που συνέβη. Είδατε πως ήρθε η ΑΕΚ σήμερα, ήταν αποφασισμένη. Τα ψυχικά μας αποθέματα ήταν τα τεράστια, μας βοήθησαν παιδιά που δεν μας είχαν βοηθήσει άλλες φορές. Δεν με ενδιέφερε καν το αποτέλεσμα στην παράταση, ήμουν πολύ γεμάτος με αυτό που έβλεπα στο παρκέ. Κάθε παιχνίδι είναι μία τεράστια πρόκληση για εμάς. Είναι καταπληκτικό αυτό συμβαίνει. Δεν υπάρχει άγχος στην ομάδα, κάνει υπερβάσεις συνέχεια, έχουμε τρυπήσει το ταβάνι μας. Παρ’ όλο που η ομάδα βρίσκεται στον ουρανό, πετάει καλά. Δεν μιλάμε για το Κύπελλο, δεν είμαστε ίδια ομάδα με τον Προμηθέα. Θα δουλέψουμε, τα παιδιά είναι προσγειωμένα και μάλλον αυτοί που πηγαίνουν για το Κύπελλο θα πρέπει να μας φοβούνται».

Νίκος Περσίδης (παίκτης Λαυρίου): «Είχαμε προετοιμαστεί καλά. Ξέραμε πως η ΑΕΚ θα έρθει να διεκδικήσει τη νίκη, γιατί θέλει το Κύπελλο. Το ματς ήταν πολύ σκληρό, με πολλά φάουλ. Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να μας κερδίσει στην κανονική διάρκεια με δύο βολές, αλλά έβαλε τη μία ο Μέικον. Το ματς στην παράταση κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Εμείς προσπαθούμε κάθε μέρα για το καλύτερο στις προπονήσεις και θα δούμε τι έχουμε πετύχει στο τέλος της χρονιάς. Θέλουμε να φτάσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Πιστεύουμε πως μπορούμε να πάρουμε έναν τίτλο, πρωτάθλημα ή Κύπελλο».