Κύπελλο Μεσσηνίας: Στον τελικό o Πανθουριακός, μετά από… θρίλερ με Μιλτιάδη (2-2)

Την επιστροφή του σε τελικό Κυπέλλου Μεσσηνίας μετά από δύο χρόνια πανηγυρίζει ο Πανθουριακός ο οποίος αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 με το Μιλτιάδη στο δεύτερο ημιτελικό στο γήπεδο Μεσσηνιακού και σε συνδυασμό με το 0-1 του πρώτου παιχνιδιού στους Γαργαλιάνους "τσέκαρε" το εισιτήριο για τον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει την Εράνη Φιλιατρών.

Το ματς εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι και είχε γκραν γκινιόλ εξέλιξη στο φινάλε καθώς ο Πανθουριακός προηγήθηκε με 2-0 αλλά οι πρωτοπόροι της Α' τοπικής κατάφεραν στα τελευταία λεπτά να φέρουν το ματς στα ίσα και μάλιστα στην εκπνοή απείλησαν και με ολική ανατροπή!
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο 21 όταν σε σέντρα σουτ του Τσιγαρίδη, ο Μπεσσής έβγαλε με υπερένταση σε κόρνερ. Ο Δημητρίου είχε σουτ άουτ στο 22' ενώ ένα λεπτό μετά τον μιμήθηκε ο Κλέαρχος Αλεξανδρόπουλος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο ακόμη τελικές, με Αθανασόπουλο και Τσουλάκο, για να έρθει απάντηση με γκολ από τον Πανθουριακό. Στο στο 34' ο Κουτσουρόπουλος έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και με συρτό σουτ ούτε έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Στην ολοκλήρωση του πρώτου μέρους οι “κουκουβάγιες” έχασαν μοναδική ευκαιρία όταν από κάθετη του Βασιλόπουλου ο Πλατάνας μπήκε στην περιοχή πέρασε στον τερματοφύλακα αλλά έφυγε πλάγια και δεν μπόρεσε να πλασάρει όπως θα ήθελε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανθουριακός εδραίωσε από νωρίς το προβάδισμα όταν στο 52ο λεπτό ο Ζαραφέτας βρήκε χώρο και με σουτ στην απέναντι γωνία έκανε το 2-0.

Στα τελευταία λεπτά ο Μιλτιάδης βγήκε μαζικά στην επίθεση και το παιχνίδι άναψε και πάλι στο 88ο λεπτό όταν ο Αθανασόπουλος κέρδισε πέναλτι από τον Μπεσσή, το εκτέλεσε ο ίδιος και έγραψε το 2-1. Το θρίλερ είχε και συνέχεια όταν στο 92ο λεπτό ο Καντούτσης τροφοδότησε με κεφαλιά των Αθανασόπουλο ο οποίος με διαγώνιο σουτ ισοφάρισε σε 2-2. Δύο λεπτά μετά λίγο έλειψε να έρθει η ολική ανατροπή όταν ο Πολίμος από πλάγια αριστερά έκανε το πλασέ για να διώξουν οι αμυντική πριν τη γραμμή του τέρματος.

Πανθουριακός: Μπεσσής, Γιαννακόπουλος, Νικολόπουλος, Πιτσιλής, Καραχάλιος, Ζαχαρόπουλος, Βασιλόπουλς, Ζαραφέτας, Πλατάνας (73’ Καρύδης), Κουτσουρόπουλος (84’ Γαλανόπουλος), Αλεξανδρόπουλος

Μιλτιάδης: Κωνσταντακόπουλος, Γεωργιόπουλος Δ. (68’ Σταθόπουλος), Τσόπελας Γ. (72’ Μπολούν), Καντούτσης, Μπουτσικάκης Π., Πολίμος, Τσιγαρίδης, Δημητρίου (72’ Μπάρκας), Αθανασόπουλος, Τσουλάκος, Σαραντόπουλος