Κύπελλο Μεσσηνίας: Με Μουλιάτο το Διαβολίτσι, 3-0 την Σπερχογεία

Με δύο γκολ του φορμαρισμένου Γιώργου Μουλιάτου και ακόμα ένα του Βασίλη Αθανασόπουλου το Διαβολίτσι ξεπέρασε με 3-0 το εμπόδιο της Σπερχογείας στη 2η φάση του κυπέλλου Μεσσηνίας και ετοιμάζεται για το μεγάλο ντέρμπι- πρόωρο τελικό- με τον Απόλλωνα Καλαμάτας στη φάση των “16”.

Η νίκη των πρωταθλητών Μεσσηνίας ήρθε πιο δύσκολα από ότι φανερώνει το τελικό σκορ καθώς μάλλον υποτίμησαν την ομάδα του Φραγκίσκο Κεράνη η οποία, παρότι αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες και με λύσεις ανάγκης στην ενδεκάδα, παρουσίασε αξιόμαχο πρόσωπο.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ στην τελευταία ουσιαστικά φάση του πρώτου μέρους όταν ο Μουλιάτος έκανε ωραίο πλασέ στη δεξιά γωνία του Παπανικολού, ενώ στην αμέσως προηγούμενη φάση οι φιλοξενούμενοι είχαν φωνάξει για μαρκάρισμα του Κουτσουρόπουλου μέσα στην περιοχή.

Στο 63’ ακυρώθηκε γκολ του Διαβολιτσίου ως οφσάιντ, ενώ τρία λεπτά μετά ο Μουλιάτος χτύπησε για δεύτερη φορά με πλασέ μέσα από την περιοχή κάνοντας το 2-0. Το σκορ για τους γηπεδούχους έκλεισε ο Αθανασόπουλος με σουτ στο 82ο λεπτό (3-0).

Διαβολίτσι: Κωνσταντακόπουλος, Καλογερόπουλος (46’ Αθανασόπουλος), Λιόλιος, Χότζα (46’ Σεντεμέντες), Μπαστακός, Πιτσιλής (70’ Παπαγιαννόπουλος), Γεωργιόπουλος, Μπαλόπουλος, Κουλόπουλος, Μουλιάτος, Τζανετέας

Σπερχογεία: Παπανικολός, Δημητρίου, Δωδεκάτος, Πετράκος (46’ Γκραντινάρου), Μάραντος, Δασκαλάκης (70’ Μπάκας), Σαούτης, Καραχάλιος, Κουτσουρόπουλος, Φωτιάδης, Θεοδωρόπουλος.

Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη Δημ. Κορακοβούνη

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Δημητρίου Κορακοβούνη που έφυγε από τη ζωή.

Ο εκλιπών είχε διατελέσει δάσκαλος στο Δημοτικό σχολείο Διαβολιτσίου , πρόεδρος της κοινότητας Διαβολιτσίου , πρόεδρος του ΑΟΔ και Γεν Γραμματέας της ΕΠΣ Μεσσηνίας και όπως επισημαίνει ο ΑΟΔ “υπήρξε μια εμβληματική προσωπικότητα του δημόσιου βίου του νομού μας”.