Αθλητισμός

Κύπελλο Μεσσηνίας: Μονομαχία στο Μεσσηνιακού με φόντο την τετράδα

Με ένα μεγάλο ντέρμπι και ένα ακόμη παιχνίδι διαδικαστικού χαρακτήρα συνεχίζεται την Τετάρτη (15/11) το Κύπελλο Μεσσηνίας, με τους δύο από τους τέσσερις αγώνες ρεβάνς της φάσης των “8”.

Τα βλέμματα στρέφονται στο γήπεδο Μεσσηνιακού όπου ο Πανθουριακός θα υποδεχθεί τον Πάμισο Μεσσήνης στη ρεβάνς του 0-0 στο γήπεδο Μεσσήνης.

Στο ίδιο γήπεδο πριν περίπου τέσσερις εβδομάδες ο Πανθουριακός είχε επικρατήσει 3-0 του Παμίσου για το πρωτάθλημα αλλά το Κύπελλο είναι μία διαφορετική ιστορία.

Η ομάδα του Τάκη Σακελλαρόπουλου προέρχεται από ένα σερί τεσσάρων επιτυχιών στο πρωτάθλημα ενώ ο Πάμισος Μεσσήνης μετά την ήττα από τον Πανθουριακό νίκησε Ακρίτα Κορώνης και Ράχη αλλά την τελευταία αγωνιστική αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με το Διαβολίτσι.

Ο άλλος προημιτελικός είναι διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς ο Μιλτιάδης στο πρώτο παιχνίδι είχε κερδίσει 7-0 τον Αστέρα Αρφαρών.

Δεύτεροι αγώνες προημιτελικής φάσης Κυπέλλου Μεσσηνίας

Τετάρτη, 15 Νοεμβρίου 2023

14:30 Αστέρας Αρφαρών – Α.Ο. Μιλτιάδης (0-7)

γηπ. Αρφαρών

Διαιτητές: Γιαλλικάρης, Κορομηλάς, Γεωργαντάς

14:30 Α.Σ. ΠανθουριακόςΠάμισος Μεσσήνης (0-0)

γηπ. Μεσσηνιακού

Διαιτητές: Καυκάς, Καραμπέτσος, Νικολάου

Τετάρτη, 22 Νοεμβρίου 2023

14:30 Τέλος Άγρας- Ακρίτας Κορώνης (0-3)

14:30 Εράνη Φιλιατρών – ΑΟ Στενωσιάς (1-1)

 

To πανόραμα του Κυπέλλου Μεσσηνίας 2023/24

Α’ φάση

Σάββατο 2/9

Παπαφλέσσας Χώρας- Βλαχόπουλο 5-0

Β’ φάση

Σάββατο 9/9

Αστέρας Αρφαρών – Θύελλα Χαρακοπιού 4-2 πεν. (1-1 κ.δ. και παρ.)

Παναθηναϊκός Καλαµάτας – ΑΟιαβολιτσίου 0-3

Παπαφλέσσας Χώρας – Μιλτιάδης 1-2

Μεθώνη – Κυπαρισσία 5-3 πεν. (1-1 κ.δ. και παρ.)

Κυριακή 10/9

Αναγέννηση Παραλίας – Σπερχογεία 1-4

Ολυµπιακός Ανάληψης – Πανθουριακός 1-3

Οµόνοια – Φοινικούντα 2-1

Α.Ε. Λογγάς – Πάµισος 0-3 α.α.

Θύελλα Μερόπης – ΑΕ Μάνης 0-1

Μεσσηνιακός – Τέλος Αγρας 1-2

Νέος Αρις – Εθνικός Μελιγαλά 3-2 πεν.( 0-0 κ.δ. και παρ.)

Στενωσιά – Αστέρας Βαλύρας 4-2 πεν. (2-2 κ.δ., 3-3παρ.)

Ατρόµητος Πλατύ – Καλλιθέα 1-6

ΠΑΣ Ράχη – Ηρακλής Καλαµάτας 2-1

Τρίτη 12/9

Καλό Νερό – Κορώνη 1-3

Τετάρτη 13/9

ΑΕ Αβίας – Εράνη Φιλιατρών 0-3 α.α.

Φάση των “16”

Σάββατο 16/9

Μεθώνη – Τέλος Αγρας 1-3

Νέος Αρις – Στενωσιά 3-4 (3-3 κ.δ)

Κυριακή 17/9

Ακρίτας Κορώνης – Σπερχογεία 3-2

Πανθουριακός – Ομόνοια 3-0

Αστέρας Αρφαρών – ΠΑΣ Ράχη 4-3 (1-1 κ.δ., 2-2 παρ.)

ΑΟ Διαβολιτσίου – Μιλτιάδης 1-3 παρ. (1-1 κ.δ.)

Πάμισος Μεσσήνης – Α.Ε. Μάνης 4-1

Καλλιθέα – Εράνη Φιλιατρών

Προημιτελική φάση

Α’ αγώνες

Α.Ο. Μιλτιάδης – Αστέρας Αρφαρών 7-0

Ακρίτας Κορώνης – Τέλος Άγρας 3-0

Πάμισος Μεσσήνης – Α.Σ. Πανθουριακός 0-0

Α.Ο. ΣτενωσιάςΕράνη Φιλιατρών 1-1

Κύπελλο Μεσσηνίας: Μονομαχία στο Μεσσηνιακού με φόντο την τετράδα

Δημοφιλέστερα

To Top