Κύπελλο Ελλάδος: Ισχνό προβάδισμα με απίθανη ανατροπή ο Παναιτωλικός, 3-2 την Καλλιθέα

Η Καλλιθέα έφερε τον Παναιτωλικό στα… όριά του στον πρώτο αγώνα τους για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Προηγήθηκε με 2-0 στο Αγρίνιο, όμως η ομάδα του Γιάννη Πετράκη κατάφερε να κάνει μία «μυθική» ανατροπή στα τελευταία λεπτά, επικρατώντας με 3-2 και παίρνοντας ισχνό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς των δύο ομάδων στο «Ελ Πάσο».

Οι Μουστακόπουλος και Ματίγια έδωσαν «αέρα» δύο τερμάτων στην αθηναϊκή ομάδα, όμως οι Αγρινιώτες έφεραν τα πάνω-κάτω με τα γκολ των Μαυρία, Πέντρο Σίλβα και το… buzzer beater του Καρέλη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Καλλιθέα μπήκε δυνατά κι αφού έχασε σημαντική ευκαιρία με τους Μουστακόπουλο (6’), πήρε «κεφάλι» στο σκορ στο 21’ με τον ίδιο παίκτη. Στο 41’ ο Κυνηγόπουλος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Στεργιάκη για να κάνει το 0-2, όμως η αθηναϊκή ομάδα βρήκε εντέλει και δεύτερο γκολ με τον Ματίγια στο 50’.

Κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Παναιτωλικού, ο οποίος μείωσε αρχικά στο 62’ με τον Μαυρία. Στο 71’ ο Βοσνιάδης σταμάτησε τον Τορεχόν, για να έρθει στο 88’ το 2-2 από τον Πέντρο Σίλβα, έπειτα από εντυπωσιακό γύρισμα του Μαυρία από τα δεξιά.

Η επιμονή του Παναιτωλικού έφερε και τη μεγάλη ανατροπή στο 90’+1’. Από εξαιρετική κίνηση του Μπελεβώνη, η μπάλα κατέληξε στον Φρεντ Ντουάρτε, ο οποίος πλάσαρε στο δοκάρι, αλλά στην επαναφορά ο Καρέλης έκανε το 3-2, μέσα σε έξαλλούς πανηγυρισμούς για το μεγάλο come-back…

Παναιτωλικός-Καλλιθέα 3-2

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης, Μλάντεν, Μ. Ντουάρτε, Στάγιτς (76’ Λιάβας), Μαυρίας, Μπουζούκης (57’ Τσιγγάρας), Μπαλντασάρα (63’ Μπελεβώνης), Ξενιτίδης (46’ Α. Ντουάρτε), Τορεχόν, Ντίας (46’ Καρέλης), Πέντρο Σίλβα.

Καλλιθέα (Γιώργος Σίμος): Βοσνιάδης, Ουές, Μεχίας, Βλάχος, Μανθάτης (86’ Ρομαό), Ματίγια (61’ Τσιντώνης), Σίλβα (75’ Μπουλούλης), Βασιλόγιαννης (76’ Λουκίνας), Ντεμέτριους (86’ Ποζατζίδης), Μουστακόπουλος, Κυνηγόπουλος.