Κύπελλο Ελλάδας: Στους «16» ο Ατρόμητος, νίκησε (0-1) τον Γιούχτα – Έκπληξη στη Βοιωτία, ο Λεβαδειακός απέκλεισε (2-1) την Λαμία

Με δυο αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε η φάση των «32» στο Κύπελλο Ελλάδας.

Στο Παγκρήτιο, ο Ατρόμητος κέρδισε με 0-1 τον μαχητικό Γιούχτα και πέρασε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΛ, με πρώτο ματς στην έδρα των «βυσσινί» στις 6/12. Οι Κρητικοί ήταν ανταγωνιστικοί και είχαν ευκαιρία να προηγηθούν στο πρώτο ημίχρονο με τον Τζανή, ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι Περιστεριώτες «καθάρισαν» την πρόκριση, χάρη στο νικητήριο γκολ του Ανδρέα Κούεν στο 54′.

Κύπελλο Ελλάδας: Έκανε την έκπληξη ο Λεβαδειακός

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Λεβαδειακός της Super League 2 έκανε την έκπληξη και προκρίθηκε σήμερα (22/11) στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια νίκησε 2-1 τη Λαμία στο Δημοτικό Στάδιο της Λιβαδειάς, σε αγώνα για την 5η φάση της διοργάνωσης, και πήρε το «εισιτήριο» για τον επόμενο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει σε διπλά παιχνίδια τη Νίκη Βόλου.

Η Λαμία ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με το γκολ του Μάλτσι (0-1), ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν και δύο δοκάρια στο 25΄: αρχικά ο Μούλα εκτέλεσε φάουλ κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά η κεφαλιά του Λόνγκο «σημάδεψε» εκ νέου το… σίδερο. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν παρέδωσαν τα όπλα και κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν στο 58ο λεπτό με τον Κουάντρα.

Οι πράσινοι, ωστόσο, δεν… σταμάτησαν εκεί, αλλά δέκα λεπτά μετά ευτύχησαν να «πάρουν κεφάλι» στο σκορ, όταν ο Πολέτο εκτέλεσε πέναλτι και «έγραψε» το 2-1 στο 68΄. Το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος και οι «πράσινοι» συνεχίζουν στο Κύπελλο, έχοντας αποκλείσει τη Λαμία της Super League.