Κύπελλο Ελλάδας: Πέρασε με τριάρα από τη Νέαπολη η Athens Kallithea και έρχεται Καλαμάτα – Νίκη στην παράταση για Λεβαδειακό, άνετα το Αιγάλεω

Στο σπουδαιότερο παιχνίδι της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας η Athens Kallithea κέρδισε τον Ιωνικό 3-0 στη Νεάπολη και προκρίθηκε στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει την Καλαμάτα - Ο Λεβαδειακός έκαμψε στην παράταση την αντίσταση της Ηλιούπολης, μεγάλη νίκη για το Αιγάλεω ενώ διεκόπη η αναμέτρηση Πανθρακικός - Εθνικός.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Athens Kallithea κόντρα στον Ιωνικό στην Νεάπολη σε ματς για την 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας με την ομάδα από την Καλλιθέα να επικρατεί με 3-0 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λουκίνα ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα.

Αυτό ήταν και το σπουδαιότερο παιχνίδι της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας απ' όσα διεξήχθησαν την Τετάρτη (13/9) με την Athens Kallithea να είναι ανώτερη από τον αντίπαλο της και να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης σε μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους στο πρωτάθλημα.

Από εκεί και πέρα ο Λεβαδειακός έκαμψε στην παράταση την αντίσταση της Ηλιούπολης επικρατώντας με 2-1 με γκολ στο 118' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νίκα ενώ άνετο ήταν το πέρασμα για το Αιγάλεω από τον Μακεδονικό επικρατώντας με 4-0.

Το παιχνίδι Πανθρακικός - Εθνικός διεκόπη στο 43' του αγώνα καθώς υπήρξε ένταση, αψιμαχίες και τραυματισμός παίκτη των φιλοξενούμενων ενώ το Κοζάνη - Ηρακλής αναβλήθηκε τρεις ώρες πριν τη σέντρα του λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου.

Στα πέναλτι πήραν την πρόκριση ο Αχαρναϊκός και Παμβουπρασιακός επικρατώντας της Παναχαϊκής και του Παναργειακού καθώς η κανονική διάρκεια των δύο αγώνων έληξε ισόπαλη χωρίς τέρματα.

Το πρόγραμμα της τρίτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας

Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου

Πανθρακικός - Εθνικός 0-1 (29' Αντωνίου). Διεκόπη στο 43'.

Απόλλων Παραλιμνίου - Αλεξανδρούπολη 3-0 (8'-35' Παναγιωτόπουλος/57' Κατσαμάγκας)

Μακεδονικός - Αιγάλεω 0-4 (28'-69' Νταβιώτης, 72' Ζυγκερίδης, 90+4' Μαραθωνίτης)

Ηλιούπολη - Λεβαδειακός 1-2 (112' Μάντιτς/92'-118' Κουϊρουκίδης)

Αστέρας Σταυρού - Γιούχτας 1-3 (37' Φράγκος/9' Πολυχρόνης, 60' Ροβίθης, 66' Κίσσας)

ΑΟ Χανιώτης - Τηλυκράτης 0-1

Παναργειακός - Παμβουπρασιακός 3-4 πεν (1-1 κ.δ. 60' Πρίκας/43' Μπίσα)

Ιωνικός - Athens Kallithea 0-3 (14'-60' Λουκίνας, 19' Ματίγια)

ΟΦ Ιερέπατρας - Καμπανιακός 0-3 (α.α.)

Αχαρναϊκός - Παναχαϊκή 3-2 πεν. (0-0 κ.δ.)