Κύπελλο Ελλάδας: Οι ομάδες που προκρίθηκαν στα προημιτελικά

Η φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος ολοκληρώθηκε την Πέμπτη (23/12) με την διεξαγωγή των τελευταίων τεσσάρων επαναληπτικών αγώνων, με οκτώ ομάδες να παίρνουν το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Μετά τον Άρη που νίκησε 2-0 στο Ηράκλειο, το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος πήραν οι Λαμία, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ.

Η Λαμία επιβλήθηκε του Ιωνικού στην Νίκαια με 0-1 με γκολ του Ελευθεριάδη στο 38ο λεπτό και με συνολικό σκορ 3-0 πέρασε στην επόμενη φάση.

Ο Παναθηναϊκός παίζοντας επαγγελματικά και κυνικά πήρε την πρόκριση κόντρα στον Βόλο ΝΠΣ, με τους Βολιώτες να μην μπορούν να κάνουν ούτε μια τελική στην εστία.

Οι πράσινοι έχοντας όπλο την καλή τους άμυνα πήραν το καθαρό Χ, με το 0-0 να στέλνει το «τριφύλλι» στους «8» του Κυπέλλου.

Με την ψυχή στο… στόμα πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση η ΑΕΚ η οποία δεν μπόρεσε μεν να κερδίσει την Κηφισιά ωστόσο το 1-1 της έδωσε το εισιτήριο, μετά το 4-0 του πρώτου αγώνα.

Το σκορ για την ένωση άνοιξε στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης ο Λιβάι Γκαρσία, με την ΑΕΚ να έχει κάποιες ευκαιρίες αλλά να μην γεννάει κλασικές ευκαιρίες.

Η Κηφισιά άγχωσε τους κιτρινόμαυρους όταν στο 73ο λεπτό ο Τετέι έκανε το με πολύ ωραία προσπάθεια το 1-1, με την Κηφισιά να κερδίζει χώρους και μάλιστα να έχει και στο 90 μεγάλη φάση με τον Τετέι.

Την Τετάρτη (23/12) την πρόκριση είχαν εξασφαλίσει η Αναγέννηση Καρδίτσας απέναντι στον Άγιο Νικόλαο, ο Παναιτωλικός κόντρα στη Νίκη Βόλου, ο ΠΑΟΚ απέναντι στην ΑΕΛ και ο Ολυμπιακός με αντίπαλο τον Λεβαδειακό.