Κύπελλο Ελλάδας: Τα αποτελέσματα της γ’ φάσης και οι ομάδες που προκρίθηκαν

Στο πρώτο πιάτο των αναμετρήσεων της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, η Καλλιθέα επικράτησε 2-1 της Ηλιούπολης εκτός έδρας και πήρε το εισιτήριο για τη συνέχεια του θεσμού, ενώ η Καλαμάτα επικράτησε 1-0 της Προοδευτικής, χάρη σε γκολ του Βασιλόγιαννη. Η Βέροια πήρε την πρόκριση στην παράταση από τα Χανιά με 2-1, με τον Φασίδη να δίνει τη λύση στον έξτρα χρόνο.

Στα πέναλτι ο ΟΦ Ιεράπετρας κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Τηλυκράτη στη Λευκάδα, καθώς επικράτησε 5-4, με την κανονική διάρκεια του αγώνα και την παράταση να βρίσκει τις ομάδες ισόπαλες 1-1.

Η πρώτη ομάδα από τη Γ’ Εθνική που περνά στην επόμενη φάση έγινε ο Άγιος Νικόλαος, καθώς προκρίθηκε στα πέναλτι με 4-3 επί της Επισκοπής, με τις ομάδες να φτάνουν εκεί μετά από 120 λεπτά χωρίς γκολ.

Στα πέναλτι πέρασε στην επόμενη φάση και η Νίκη Βόλου, καθώς στη ρώσικη ρουλέτα επικράτησε 5-4 του Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο, με την κανονική διάρκεια και την παράταση να λήγει χωρίς σκορ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα:

Τετάρτη 28/9

Καλαμάτα-Προοδευτική 1-0

Ηλιούπολη-Καλλιθέα 1-2

Άγιος Νικόλαος-Επισκοπή 4-3 πέν. (0-0 κ.α. παρ.)

Βέροια-Χανιά 2-1 παρ. (1-1 παρ.)

Τηλυκράτης Λευκάδας-ΟΦ Ιεράπετρας 4-5 πέν. (1-1 κ.α., παρ.)

Ηρακλής-Νίκη Βόλου 4-5 πέν. (0-0 κ.α., παρ.)