Κύπελλο Ελλάδας – Αιγάλεω-Χανιά 2-1 παρ. (1-1 κ.α.): Πρόκριση στην παράταση με ανατροπή

Σε ένα ματς θρίλερ με δυο πέναλτι και τρεις αποβολές στο “Ελ Πάσο” το “Σίτι” παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη – πρόκριση επικρατώντας 2-1 στην παράταση των Χανίων

Την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε το Αιγάλεω, καθώς επικράτησε 2-1 σε ένα ματς θρίλερ με τα Χανιά που κρίθηκε στην παράταση και έτσι θα δώσει το παρών στην κλήρωση της Πέμπτης (30/04) για την 4η φάση της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι που διεξήχθη στο Ελ Πάσο της Καλλιθέας είχε πάρα πολύ ένταση (ενδεικτικό οι τρεις αποβολές, δυο για τα Χανιά και μια για το Αιγάλεω), με την αγωνία να μένει ως το τέλος και τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος τη μεγάλη πρόκριση.

Το ματς ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για το Αιγάλεω να πάρει προβάδισμα στο σκορ όταν ο Τσιλιγκίρης έκανε το σουτ αλλά ο Κουτζαβασίλης απέκρουσε σε κόρνερ. Τελικά τα Χανιά ήταν αυτά που έκαναν το 1-0 στο ματς, όταν μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Κογιετέ ο Μπαΐροβιτς ευστόχησε και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους το Αιγάλεω κέρδισε και αυτό πέναλτι με τον Τσιλιγκίρη στο 48ο λεπτό να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια. Το σκορ παρέμεινε ως το φινάλε της αναμέτρησης, με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση έχοντας χάσει η κάθε μια από έναν παίκτη καθώς στο 85ο λεπτό αποβλήθηκαν οι Τριανταφυλλάκος και Τσιλιγκίρης.

Στην παράταση το Αιγάλεω βρήκε τελικά το γκολ που τόσο ήθελε με τον Χοτζάλι στο 93ο λεπτό κάνοντας το 2-1, σκορ που διατήρησε ως το φινάλε παίρνοντας την μεγάλη πρόκριση. Στο 114΄αποβλήθηκε για τους Χανιώτες ο Παναγιωτούδης.

Αιγάλεω (Απόστολος Χαραλαμπίδης) Σικαλιάς, Μαγκάκης (Παναγιώτου), Αναστασίου, Παπανικόλας, Βλάχος, Λάσκαρης, Πιαστόπουλος (76΄Σκεντεράι), Τσιλιγκίρης, Καββαδίας (68′ Χοτζάλι), Τριμμάτης (77΄Καθάριος, 114΄Καλύβας), Σαμπανίδης (60΄Μπαρμπαρούσης).

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος) Κουτζαβασίλης, Καμαρά, Κογιετέ (54΄Καψάλης), Ζιούλης, Παντεκίδης (54΄Τσαμούρης), Βασιλακάκης (54′ Τριανταφυλλάκος), Κάρλος (94΄Πατάπης), Βάρκας (68′ Κολλάς), Βασιλόγιαννης, Μπαϊροβιτς (73′ Βογιατζής), Παναγιωτούδης.

Πηγή:mikriliga