Κύπελλο ανδρών, Πήγασος Πολίχνης-ΟΦΗ 3-2: Ιστορία έγραψε ο Πήγασος!

Λίγα 24ωρα μετά την ήττα του από την Καλαμάτα 80 στην Παραλία, ο Πήγασος Πολίχνης έγραψε ιστορία. Ο πρωτοπόρος της Pre League, μετά τον ΑΟΠ Κηφισιάς (στους 16) νίκησε και τον ΟΦΗ με 3-2 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας μετά από έναν αγώνα θρίλερ.

Όποια κι από τις δύο ομάδες κι αν προκρινόταν θα συμμετείχε για πρώτη φορά στην τελική φάση του Κυπέλλου κι η αλήθεια είναι ότι ο αγώνας από το φινάλε του τρίτου σετ και μετά ισορροπούσε συνεχώς σε τεντωμένο σχοινί.

Ο ΟΦΗ στο πρώτο σετ μετέτρεψε το 10-10 σε 10-15 και το πήρε εύκολα, αλλά το ίδια έκανε κι ο Πήγασος στο δεύτερο ισοφαρίζοντας εξίσου εύκολα.

Στο τρίτο σετ ο ΟΦΗ κατάφερε να ξεφύγει με 11-14, ωστόσο ο Πήγασος επέστρεψε γρήγορα και με κόντρα επίθεση του Μήλη προηγήθηκε 16-15 και έφτασε στο +2 (22-20) με άουτ του Ντεουίς. Με τον ίδιο τρόπο (άουτ Μήλη) προέκυψε νέα ισοπαλία και στο 23-22 ο Αμερικανός διαγώνιος των Κρητικών ήταν ο μοιραίος καθώς με δύο νέα λάθη τελείωσε το σετ για τον Πήγασο.

Η ομάδα της Πολίχνης φάνηκε να καθαρίζει το ματς όταν το 5-5 του δ' σετ έγινε 12-5 (από το 8-5 ο Κάλας είχε πάρει τη θέση του Βιέζορεκ), αλλά μετά το δεύτερο τάιμ του Δεληκώστα ο ΟΦΗ μείωσε σε 12-9 και πλησίασε σε 14-12.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν και πάλι τη διαφορά με πρωταγωνιστή τον Μήλη (17-12, 20-15), αλλά το θρίλερ είχε δρόμο ακόμη και με ατομικό μπλοκ του Κάλα ο ΟΦΗ πλησίασε σε 21-19 και αμέσως μετά είχαμε το άουτ του Μαυροβουνιώτη για το 21-20... Ο Ντεουίς ισοφάρισε σε 23-23, ωστόσο ο Πήγασος έφτασε σε ματς μπολ (σε φάση όπου αποβλήθηκε από το σετ ο Κώστας Δεληκώστας για διαμαρτυρία) με τον Μαυροβουνιώτη να χάνει την ευκαιρία καρφώνοντας άουτ. Στο 25-25 τον μιμήθηκε και ο Μήλης με τον Ντεουίς να τελειώνει την κόντρα και να ολοκληρώνει μια απίθανη ανατροπή στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Πλέον η ομάδα της Κρήτης με άλλη ψυχολογία προηγήθηκε στο 5ο σετ με 2-5, όμως έχασε πολύ γρήγορα τη διαφορά (5-5), διατηρώντας όμως το προβάδισμα (6-7, 7-9, 9-9, 9-11, 11-11) μέχρι το 12-13. Ο Στίγγας έφερε το παιχνίδι στα ίσια, ο Εφραιμίδης διαμόρφωσε το 14-13 για το δεύτερο ματς μπολ και με άουτ επίθεση του Ντεουίς φτάσαμε στο τελικό 15-13 και την πρόκριση των γηπεδούχων.

Τα σετ: 16-25, 25-18, 25-22, 25-27, 15-13

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης, Μήλης, Εφραιμίδης, Μαυροβουνιώτης, Στίγγας, Κεσεσίδης / Τσαδήμας (λ), Καρατζόγλου, Μποζίδης

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Ντεουίς, Αρπάγιου, Βιέζορεκ, Βαϊόπουλος, Τσέλιος, Βάργκας 19 / Δαρίδης (λ), Γιαννόπουλος, Κάλας, Στεφανίδης

Στο final-4 προκρίθηκαν ακόμη ΠΑΟΚ (3-1 τον Κέρκη Σάμου), Ολυμπιακός (3-0 τον Μίλωνα) και Φοίνικας (3-1 με ανατροπή τον Παναθηναϊκό).