Κύπελλο: Ανατροπή και πρόκριση για τον Ιωνικό στην Ξάνθη (βίντεο)

Οι ακρίτες, που είχαν χαμένο πέναλτι και δοκάρι, προηγήθηκαν αλλά η ομάδα της Νίκαιας έδειξε χαρακτήρα και γύρισε το ματς με δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά

Ο Ιωνικός βρέθηκε να χάνει 1-0 στην Ξάνθη και το φάσμα του αποκλεισμού ήταν ορατό, αφού οι ακρίτες ήταν σαφώς ανώτεροι στο πρώτο μέρος. Η ομάδα της Νίκαιας έδειξε όμως χαρακτήρα και με δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά έκανε την ανατροπή, παίρνοντας τη νίκη 2-1 και την πρόκριση για τους "16" του κυπέλλου Ελλάδας.

Η Ξάνθη προηγήθηκε με τον Πλατέλλα στο (26΄), ενώ στο ξεκίνημα είχε χάσει πέναλτι (6') με τον Ιμπραϊμι. Ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι στο 31'. Στο δεύτερος μέρος ο Ιωνικός βελτιώθηκε αισθητά και άσκησε πίεση. Στο 68' ο Τουρά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε με λανθασμένη υπόδειξη για οφσάιντ. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός έγινε όμως αργότερα ο πρωταγωνιστής της ανατροπής, καθώς στο 76' έδωσε την ασίστ για την ισοφάριση από τον Ντάλσιο και στο 79' πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Η Ξάνθη στο τέλος πίεσε και διαμαρτυρήθηκε με τη σειρά της στο 86', υποστηρίζοντας ότι στο σουτ του Κρητικού ο Βαφέας απομάκρυνε τη μπάλα αφού αυτή είχε περάσει τη γραμμή τέρματος.

Στις Σέρρες. ο Βόλος δυσκολεύτηκε αρχικά, αλλά νίκησε 3-1 τον Πανσερραϊκό και πήρε το εισιτήριο για τους "16" της διοργάνωσης. Το δεύτερο τέρμα των Θεσσαλών σημειώθηκε πάντως με εντυπωσιακό αυτογκόλ του Δημητρίου, που κρέμασέ τον τερματοφύλακά του.