ΑΟ Κυπαρισσίας -Τέλος Άγρας 6-3: Πήρε κεφάλι στην κούρσα του τίτλου

Αξία στο σπουδαίο διπλό που πανηγύρισε την προηγούμενη εβδομάδα στον Κάμπο έδωσε ο ΑΟ Κυπαρισσίας, ο οποίος χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα επικράτησε με το ευρύ 6-3 του Τέλλου Άγρα, “ντουμπλάροντας” τις νίκες του στα play off της Α' τοπικής.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Κώστα Παλαμάρα πήρε κεφάλι στην βαθμολογία, καθώς την ίδια ώρα Πανθουριακός και Μάνη έμεναν στο 0-0 στην Μικρομάνη.

Το παιχνίδι διεξήχθη κάτω από πολύ δυνατό αέρα και αυτό δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, ώστε να παίξουν καλό ποδόσφαιρο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 6' με αρκετή δόση τύχης. O Kωνσταντόπουλος έκανε την σέντρα - σουτ και ο Καραχάλιος στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για να κάνει άθελά του το 1-0.

H απάντηση δεν άργησε να έρθει για τους φιλοξενούμενους, καθώς στην αμέσως επόμενη φάση ο Λυμπερόπουλος με σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Παλικέστη, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

O Aθανασόπουλος στο 15ο λεπτό έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τον ΑΟΚ, ενώ ο ίδιος παίκτης μετά από πέντε λεπτά έδωσε... αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του Κώστα Παλαμάρα.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Λυμπερόπουλος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα (ψηλοκρεμαστό πλασέ) κατάφερε να μειώσει σε 3-2 για τον Άγρα.

M' ένα αυτογκόλ-καρμπόν μ' αυτό του Καραχάλιου, ο Αναστασόπουλος σημείωσε το 4-2 στο 39', με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα.

Σχεδόν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κωνσταντόπουλος πέτυχε το 5-2 για να ακολουθήσουν δύο ακόμη τέρματα διάστημα μέσα σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων, με τα οποία διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Στο 74' οι Γαργαλιανιώτες μείωσαν προσωρινά σε 5-3 με τον Μερκούρη να χρίζεται σκόρερ, αλλά ο Αθανασόπουλος σχεδόν αμέσως πέτυχε το δεύτερο του γκολ στην αναμέτρηση και 25ο συνολικά στη σεζόν (6-3)!

ΑΟ Κυπαρισσίας (Κώστας Παλαμάρας): Παλικέστη, Γεωργιόπουλος, Ζαφείρης (36' Χότζα), Μιτρόφ, Μπουτσικάκης, Μαρκόπουλος, Σκοζάι (87' Χρήστος Μπουτσικάκης), Σπυρόπουλος, Αθανασόπουλος (89' Παναγόπουλος), Αντωνόπουλος, Κωνσταντόπουλος.

Τέλλος Άγρας Γαργαλιάνων (Δημήτρης Λίτσας): Κυριακόπουλος, Καραχάλιος (71' Λακριντής), Θοδωρής Τσόπελας, Βελησσάρης (80' Γεωργόπουλος), Αναστασόπουλος, Ηλιόπουλος (71' Χρόνης), Μερκούρης, Τάσος Τσόπελας, Μπάρκας, Λυμπερόπουλος (89' Σερέτης), Διονυσόπουλος.