ΑΟ Κυπαρισσίας – Πανθουριακός 0-1: Δραπέτευσε με “φωτοβολίδα” Ζαχαροπούλου

Με ένα σουτ “φωτοβολίδα” του Μιχάλη Ζαχαρόπουλου, λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, ο Πανθουριακός πέρασε νικηφόρα με 1-0 από την Κυπαρισσία και πήρε κεφάλι στην βαθμολογία των playoff της Α τοπικής Μεσσηνίας.

Η ομάδα του Τάκη Σακελλαροπούλου πέτυχε την δεύτερη νίκη της στην αγωνιστική και έμεινε η μόνη αήττητη στο μίνι πρωτάθλημα καθώς ο ΑΟΚ μετά από δύο επιτυχίες γνώρισε την πρώτη του ήττα και υποχώρησε στη δεύτερη θέση.

Το ματς κύλησε σε λεπτές ισορροπίες με τον Πανθουριακό να απορροφά την πίεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, να ισορροπεί το παιχνίδι και να δημιουργεί τις φάσεις, μία εκ των οποίων μετέτρεψε σε γκολ και εν συνεχεία να διαχειρίζεται το προβάδισμα φτάνοντας στο μεγάλο διπλό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με τον αέρα της έδρας και πίεσαν στα πρώτα λεπτά χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν προβλήματα στον Κωνσταντακόπουλο. Ο Πανθουριακός στη συνέχεια πήρε μέτρα στο γήπεδο και απείλησε στο 35’ όταν ο Σαραντόπουλος έβγαλε τη σέντρα από αριστερά στον Τσουλάκο ο οποίος έκανε την προβολή αλλά ο Στεφανάκος απομάκρυνε στη γραμμή.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 41ο λεπτό όταν από εκτέλεση φάουλ του Ζαραφέτα οι αμυντικοί έδιωξαν την μπάλα η οποία έφτασε στον Ζαχαρόπουλο που με ένα “ζυγισμένο” σουτ στο αριστερό “Γ” της εστίας του Στεφανάκου έγραψε το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κώστας Παλαμάρας έριξε στη μάχη τους Αντωνόπουλο, Κωνσταντόπουλο οι οποίοι είχαν ελλιπή προετοιμασία όλη την εβδομάδα και στην πρώτη φάση ο ΑΟΚ έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν ο Αντωνόπουλος έπιασε δυνατό σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Κωνσταντακόπουλου.

Οι γηπεδούχοι είχαν στον έλεγχο τους την μπάλα αλλά δύσκολα δημιουργούσαν φάσεις, με την καλύτερη απ΄αυτές να έρχεται στο 78ο λεπτό όταν κεφαλιά του Αθανασόπουλου πέρασε άουτ μετά απ σέντρα του Κωνσταντόπουλου. Η τελευταία καλή στιγμή καταγράφηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν και πάλι ο Κωνσταντόπουλος βρήκε το χώρο μέσα από την περιοχή και πλάσαρε στην κλειστή γωνία αλλά ο Κωνσταντακόπουλος έπεσε σωστά και έδιωξε κρατώντας τη νίκη για την ομάδα του.

Διαιτητής: Ψηλοπαναγιώτης Κ., βοηθοί: Τσουλάκος Η., Καραμπέτσος Χ.

Κυπαρισσία: Στεφανάκος, Γεωργιόπουλος, Μιτρόφ, Καπλάνης, Μπουτσικάκης Π., Μαρκόπουλος, Σκοζάι (85’ Κατσιώλης), Σπυρόπουλος (75’ Παναγόπουλος), Αθανασόπουλος, Μπουτσικάκης Χρ. (46’ Αντωνόπουλος), Χότζα (46’ Κωνσταντόπουλος)

Πανθουριακός: Κωνσταντακόπουλος, Σταματελόπουλος, Γιαννακόπουλος, Μπαστακός (40’ λ. τρ. Λιόλιος), Βασιλόπουλος, Πέππας, Ζαραφέτας (85’ Γεωργιόπουλος), Ζαχαρόπουλος, Τσουλάκος, Σαραντόπουλος, Κουρούπης (80’ Καλογερόπουλος).