Ξάνθη-Παναιτωλικός 2-1: Βήμα επιστροφής με ανατροπή (video)

H Ξάνθη έκανε το μεγάλο βήμα για την άμεση επιστροφή της στη Σούπερ Λίγκα. Αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από το γκολ του Βέργου, με ανατροπή στην επανάληψη νίκησε 2-1 τον Παναιτωλικό κι έχει τον πρώτο λόγο για την Κυριακάτικη (30/5-19.30) ρεβάνς στο Αγρίνιο. Εμπερτ και Μικελτάτζε τα γκολ της νίκης.

Οι Αγρινιώτες είχαν περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο μπαράζ, αλλά η μπάλα τους… τιμώρησε. Η Ξάνθη κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, να φτάσει στη νίκη και να εξασφαλίσει προβάδισμα ενόψει του δεύτερου μπαράζ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν νωρίς το προβάδισμα στο 6′ με ασίστ Ντουάρτε και κοντινό σουτ του Βέργου.

Οι δύο ποδοσφαιριστές του Παναιτωλικού συνδιάστηκαν και στο 17′ αλλά το σουτ του Βέργου δεν έφτασε στην εστία του Ίτσκο.

Με… άχαστο του Βέργου ξεκίνησε το β’ μέρος. Ο φορ του Παναιτωλικού δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του β’ μέρους, μόνος και με τον Ίτσκο εκτός θέσης, πλάσαρε άουτ!

Η Ξάνθη κατάφερε να ισοφαρίσει έξι λεπτά αργότερα με τον Έμπερτ να σκοράρει για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, μετά το νικητήριο γκολ επί του Λεβαδειακού στην τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της Super League 2!

Ο Παναιτωλικός συνέχισε να σπαταλά τις ευκαιρίες με τον Ντίας στο 65′ όταν από εκτέλεση κόρνερ του Μπαρμπόσα, να «σημαδεύει» την εξωτερική πλευρά των διχτυών του Ίτσκο.

Τελικά το γκολ και η ανατροπή ήρθε από τους γηπεδούχους στο 71′. Η άμυνα του Παναιτωλικού δεν απομάκρυνε και ο Μικελτάντζε με δυνατό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, διαμόρφωσε το τελικό 2-1 των Ακριτών!

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Θυμιάνης (70′ Τεσίγια), Δημούτσος, Σιατραβάνης (87′ Στάθης), Πέτροβιτς (35′ Μικελτάντζε), Θ. Παπάζογλου (87′ Καπνίδης), Βέρκερ, Τζούρμαν, Έμπερτ, Παντελιάδης, Ντίνας (70′ Σρόιχεν).

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Περέιρα (86′ Bάντερσον), Μανθάτης, Τσότσαλιτς, Καρασαλίδης, Εντιγκά (86′ Καρέλης), Μπαρμπόσα, Ντίας, Μεντόζα (63′ Ταχάρ), Ντουάρτε (74′ Αριγίμπι), Βέργος (74′ Ματσόλα).