Κροατία – Μαρόκο 2-1: Νίκη στο μικρό τελικό και τρίτη θέση για τους Κροάτες στο Μουντιάλ 2022

Η Κροατία νίκησε με 2-1 το Μαρόκο στο μικρό τελικό του Μουντιάλ 2022 και κατέκτησε την τρίτη θέση στο Κατάρ, σε μία νέα μεγάλη επιτυχία για τη χώρα, μετά τη δεύτερη θέση στο Μουντιάλ του 2018.

Σε ένα ματς που κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο, η Κροατία ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα και πέτυχε δύο εντυπωσιακά γκολ, για να “λυγίσει” την απόλυτη έκπληξη του Μουντιάλ 2022, το Μαρόκο, το οποίο και τερμάτισε στην 4η θέση, την κορυφαία όμως στην ιστορία του αφρικανικού ποδοσφαίρου.

Το παιχνίδι

Η Κροατία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και “πίεσε” από την αρχή για ένα γκολ, το οποίο και βρήκε μόλις στο 7ο λεπτό από μία εξαιρετική “κομπίνα” σε εκτέλεση φάουλ. Ο Μόντριτς άφησε στον Μάγερ, ο οποίος βρήκε τον Πέρισιτς κι αυτός έκανε ασίστ με κεφαλιά στον Γκβάρντιολ για να σκοράρει με δική του κεφαλιά “ψαράκι” το 1-0 στο ματς.

Αμέσως μετά όμως, το Μαρόκο κατάφερε να ισοφαρίσει, αφού από εκτέλεση φάουλ του Ζίγιες, κακό διώξιμο του Μάγιερ και λάθος έξοδο του Λιβάκοβιτς, ο Ντάρι πήρε την κεφαλιά από κοντά και έκανε το 1-1.

Το Μαρόκο πήρε το μομέντουμ και έψαξε και δεύτερο γκολ, αλλά η Κροατία ήταν τελικά αυτή που σκόραρε. Στο 42ο λεπτό, ο Όρσιτς έκανε ένα φοβερό πλασέ από αριστερά με το δεξί του πόδι και έστειλε την μπάλα στο απέναντι δοκάρι και τα δίχτυα, παρά την προσπάθεια του Μπόνο, για το 2-1 στο μικρό τελικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κροατία είχε τον έλεγχο του αγώνα, με το Μαρόκο να προσπαθεί να επιτεθεί στο φινάλε της αναμέτρησης. Οι Αφρικανοί είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Ενισίρι στο τελευταίο τέταρτο, αλλά ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε το τετ-α-τετ στο 76′ και ο επιθετικός της Σεβίλλης αστόχησε σε κεφαλιά στις καθυστερήσεις.

Οι Κροάτες από την πλευρά τους, είχαν τη δυνατότητα να “καθαρίσουν” το ματς σε αντεπιθέσεις, αλλά δεν βρήκαν ένα τρίτο γκολ. Ακόμη κι έτσι όμως, η Κροατία πήρε τη νίκη με 2-1 και κατέκτησε την 3η θέση στο Μουντιάλ 2022, σε μία νέα επιτυχία για τη χώρα, μετά τον χαμένο τελικό του 2018.