Κλαμπ Μπριζ – ΠΑΟΚ 1-0: Ραντεβού με την ιστορία στην Τούμπα

Ο Δικέφαλος πιέστηκε από τους Βέλγους, ο Κοτάρσκι απέκρουσε πέναλτι προς το τέλος και η πρόκριση στα ημιτελικά του Europa Conference League θα κριθεί στον επαναληπτικό της 18ης Απριλίου

Η πρόκριση στα ημιτελικά του Europa Conference League αποτελεί ένα ιστορικό διακύβευμα για τον ΠΑΟΚ, αλλά για να επιτευχθεί ο μέγας στόχος, θα πρέπει να εφαρμοστεί ο νόμος της Τούμπας στον επαναληπτικό (18/4, 22:00). Ο Δικέφαλος τα βρήκε δύσκολα στο «Γιαν Μπρεϊντέλ» χάνοντας με 1-0 από την Κλαμπ Μπριζ, όμως στο δικό του «ναό» έχει λυγίσει μεγαλύτερες υπερδυνάμεις του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Κι αν τα καταφέρει, θα χρωστάει πολλά στον Ντόμινικ Κοτάρσκι, που με δύο σπουδαίες επεμβάσεις στο δεύτερο ημίχρονο -και κυρίως σε πέναλτι στο 78'- κράτησε το σκορ σε διαχειρίσιμο επίπεδο.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε απέναντί του μία καλοδουλεμένη ομάδα, που «διάβασε» τα προτερήματα της ελληνικής ομάδας, έσφιξε τις γραμμές της, έβγαλε αυτοματισμούς στο δεύτερο μισό του γηπέδου και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 6ο λεπτό.

Οι Βέλγοι βρήκαν άπλετο χώρο εξαιτίας των κακών επιστροφών των φιλοξενούμενων και αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Βέτλεσεν, που με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Πριν ο ΠΑΟΚ πραγματοποιήσει τις πρώτες άστοχες τελικές προσπάθειες με Μεϊτέ (39') και Τάισον (45'), απειλήθηκε άλλες δύο φορές, με την Κλαμπ Μπριζ να χτυπάει κυρίως από την πλευρά του Βιεϊρίνια.

Ο Δικέφαλος μπήκε με ρίσκο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λουτσέσκου ανέβασε πιο ψηλά τις γραμμές και έδωσε στην ομάδα του τη δυνατότητα να πάρει τον έλεγχο του ματς, όμως οι Βέλγοι γρήγορα βρήκαν την ισορροπία τους και έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Γιούτγκλα στο 58', όταν επενέβη σωτήρια ο Κοτάρσκι.

Στο 66' η ατολμία του Ζίβκοβιτς, που αγωνιζόμενος πλέον ως αριστερός εξτρέμ (μετά την είσοδο του Ντεσπόντοφ αντί του Κωνσταντέλια και τη μετατόπιση του Τάισον στο δεξιό άκρο της επίθεσης) βρέθηκε σε θέση βολής αλλά προτίμησε να ψάξει συμπαίκτη του, στέρησε από τον ΠΑΟΚ την ισοφάριση.

Το ίδιο συνέβη και στο 72', όταν ο Ζίβκοβιτς σέντραρε για τον Οζντόεφ, που σε κενή εστία δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα.

Ο ΠΑΟΚ γλίτωσε τα χειρότερα όταν ο Κοτάρσκι υπέπεσε σε παράβαση εντός περιοχής, όμως ο Κροάτης έπεσε σωστά και επενέβη στην εκτέλεση πέναλτι του Τιάγκο στο 78'.

Ο Γερμανός διαιτητής Ντάνιελ Ζίμπερτ έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ντε Κάιπερ, Μέχελε, Τιάγκο, Σκόρας, Σαμάτα και Τόμας.

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ: Γιάκερς, Σπίλερς (56' Ορντόνιες), Μέχελε, Ντε Κάιπερ, Σάμπε, Ονιεντίκα, Βανάκεν, Βέτλεσεν (73' Μπαλάντα), Σκόρας, Γιούτγκλα (73' Νούσα), Τιάγκο.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (81' Γιόνι), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπαμπά, Μεϊτέ, Οζντόεφ (73' Σβαμπ), Αντρ. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (62' Ντεσπόντοφ), Τάισον, Σαμάτα (72' Τόμας).