Κηφισιά-Καλαμάτα 1-2: Λουκι-γκολ και στην Καισαριανή

Με δυο γκολ του Γιάννη Λουκίνα η Καλαμάτα πέρασε με ανατροπή απο το “Μιχ. Κρητικόπουλος”

Με τον Γιάννη Λουκίνα να βρίσκει δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα η Καλαμάτα πέρασε νικηφόρα και από το “Μιχ. Κρητικόπουλος” με 2-1 επί της Κηφισιάς στο φινάλε του Νοτίου ομίλου της super league 2. Οι μελανόλευκοι έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο τη σεζόν και στην τρίτη θέση της βαθμολογίας πίσω από τον πρωταθλητή Λεβαδειακό και την Καλλιθέα. Παρότι βρέθηκε με το καλημέρα πίσω στο σκορ, η Μαύρη Θύελλα παίζοντας κυριαρχικό ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στην ανατροπή χάρη σε γκολ-πέναλτι του Γιάννη Λουκίνα στο 67ο λεπτό και σουτ του ίδιου στο 84'.

Ο Γιάννης Μπελά παρέταξε ενδεκάδα με αρκετά νέα πρόσωπα καθώς θέση στο αρχικό σχήμα πήραν οι Σκεντεράι, Τσαγκαλίδης και Κόκκορης. Τα όποια σχέδια ωστόσο του 51χρονου προπονητή της Καλαμάτας ανατράπηκαν πολύ νωρίς καθώς οι γηπεδούχοι βρήκαν μόλις στο 3ο λεπτό το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Οικονομίδης έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και με σουτ νίκησε τον Ταΐρη γράφοντας το 1-0.

Η Κηφισιά πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έφτανε με μεγαλύτερη ευκολία στα καρέ του Ταΐρη ενώ η Καλαμάτα είχε κάποιες τελικές προσπάθειες η σπουδαιότερη εκ των οποίων ήταν ένα σουτ του Λουκίνα στο 20ο λεπτό με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στην Καλαμάτα με σουτ άουτ του Σκεντεράι στο 44'.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όχι ο Γιάννης Μπελά έριξε στη μάχη τους Γρίβα, Μπόρχες αντί των Τσαγκαλιδη, Κόκκορη. Η Καλαμάτα πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 66' ο Λουκίνας κέρδισε πέναλτι σε τράβηγμα του Σμπώκου και η Ελένη Αντωνίου έδειξε χωρίς δισταγμό την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο πρώτος σκόρερ της Μαύρης Θύελλας και νίκησε τον Αναγνωστόπουλο σημειώνοντας το 1-1.

Η Καλαμάτα κυριάρχησε απόλυτα στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσε για το δεύτερο γκολ που τελικά ήρθε στο 84' με εκτελεστή και πάλι τον Λουκίνα. Ο Μπόρχες έκανε ωραία προσπάθεια από αριστερά και έδωσε ασίστ πάρε-βάλε στον σέντερ φορ της Μαύρης Θύελλας που δεν λάθεψε και με το 22ο γκολ του στη σεζόν έκανε το 1-2.

Διαιτητής: Ελένη Αντωνίου (Αχαΐας)

Βοηθοί: Πριόνας, Κωνστάντιος (Εύβοιας)

Κηφισιά (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Μκρτσιάν, Γκότοβος, Μουστάκης (55′ Καλλέργης), Τόλιος (46′ Παυλάκης), Ντοριβάλ, Οικονομίδης (55′ Σμπώκος), Καραγκούνης (59′ Τετέι), Ρικάρντο Βαζ (77′ Πρίτσας), Παλασέβσκι, Κουϊρουκίδης.

Καλαμάτα (Γιάννης Μπελά): Ταΐρης (59′ Λαδάς), Κωνσταντινόπουλος, Λουπάνο, Τσελεπίδης, Μοζέρ, Παπατόλιος, Παυλίδης (59′ Τάτος), Σκεντεράι (59′ Αναστασόπουλος), Τσαγκαλίδης (46′ Μπόρχες), Κόκκορης (46′ Γρίβας), Λουκίνας.