“Καρέ” η Καλαμάτα BC, 83-70 τον Προμηθέα – Ήττα της Καλαμάτα 80 απο τη Νήαρ Ήστ

Με ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο η Καλαμάτα BC επικράτησε εντός έδρας του Προμηθέα με 83-70 και βρίσκεται πλέον στο 4-1 και στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με Κόρινθο, Νήαρ Ηστ και Δίωνα Κυπαρισσίας.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό για τρία δεκάλεπτα με την Αχαϊκή ομάδα να βρίσκεται μπροστά ή κοντά στο σκορ αλλά την ομάδα του Παύλου Νώντα να παρουσιάζεται αποφασισμένη και εύστοχη στα τελευταία λεπτά και να φτάνει στην τέταρτη νίκη στη σεζόν. Στα τελευταία λεπτά μίλησε η εμπειρία της γηπεδούχου και η ψαλίδα άνοιξε. Το νεανικό συγκρότημα της Πάτρας έχει μέλλον και ψάχνει την πρώτη της νίκη κυρίως για ψυχολογικούς λόγους.

ΑΟ Νήαρ Ηστ-ΑΟ Καλαμάτα 1980 60-41

Η Καλαμάτα 80 δεν τα κατάφερε απέναντι στη Νήαρ Ήστ και γνώρισε την 4η ήττα στη σεζόν με 61-40. Γηπεδούχοι απέκτησαν διψήφια διαφορά στη δεύτερη περίοδο και αύξησαν τη διαφορά κάνοντας σε άνετη επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 16-13, 33-22, 45-36, 60-41

Διαιτητές: Τρουμούσης, Τζανετάκης

Νήαρ Ήστ (Καραμπάς, Σκέντζος): Μπάρμπας 2, Τσέλιος 8(2), Τηλιόπουλος 2,Αουτερβααλ, Κουπίδης 18(3), Οικονόμου 2, Νικολαΐδης 3, Δημητρίου 6, Αγγελόπουλος, Φουστέρης 9, Καψάλης 5(1), Γιανναλέτσος 5.

Καλαμάτα 80 (Κορογώνας): Μπαλόπουλος 3(1), Χρονόπουλος 15(1), Πετρόπουλος, Τσίκουρης 5, Καραμπάτσος 2, Μήλας Φ., Ανδριανόπουλος 5, Κομποτής 1, Σκοπέτος 4, Μήλας Χ., Βούλγαρης 6.

Από τα υπόλοιπα ματς ξεχώρισε η επιτυχία του Γλαύκος Έσπερου ο οποίος υποχρέωσε την Κόρινθο στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, πιάνοντας την παράλληλα στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 4-1. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κόλλησαν το πόδι στο γκάζι, δημιουργήσαν μεγάλες διαφορές και έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 81-62.