Kamena Vourla Open: Κόλα, Τζιουμάκας και Καραγκούνη, Χριστοδούλου το χρυσό μετάλλιο και πάνε ως 1οι στον Άγιο Νικόλαο

Ο Αντιόλ Κόλα με τον Στέλιο Τζιουμάκα και η Δήμητρα Καραγκούνη με τη Χρυσάνθη Χριστοδούλου κατέκτησαν το Kamena Vourla Open που ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής.

Οι δύο ομάδες, νικήτριες και του Athens Golden Cup πριν μία εβδομάδα θα ταξιδέψουν ως πρώτες στην πανελλήνια βαθμολογία ανδρών-γυναικών στα τελικά του Αγίου Νικολάου.

O τελικός των ανδρών ήταν ο ίδιος όπως και στην πλατεία Συντάγματος, με τους Κόλα και Τζιουμάκα να επικρατούν του Σταύρου Ντάλλα και του Δημήτρη Χατζηνικολάου με 2-1 (21-17, 19-21, 15-12) σετ.

ml-beach-volleyball-kamena-vourla-23-20230723

Στις γυναίκες, Καραγκούνη και Χριστοδούλου αντιμετώπισαν στον τελικό τις αδερφές Μαραθοκαμπίτου, Ναυσικά και Σοφία και μετά τη δύσκολη κατάκτηση του πρώτου σετ με 22-20, στο δεύτερο πήραν προβάδισμα από νωρίς και το κατέκτησαν με 21-08 για το τελικό 2-0 σετ. Οι αδερφές Μαραθοκαμπίτου αγωνίστηκαν στον δεύτερο φετινό τους τελικό μετά την Καλαμαριά και ως φιναλίστ πρόσθεσαν 180 βαθμούς στην ομαδική τους βαθμολογία, ωστόσο πιθανότατα θα χρειαστεί να παίξουν προκριματικά για μία θέση στον Άγιο Νικόλαο.

ml-beach-volleyball-kamena-vourla-15-20230723

Τις απονομές στους νικητές και στους φιναλίστ έκαναν ο Δήμαρχος Καμένων Βούρλων Γιάννης Συκιώτης, ο Αντιδήμαρχος Αθλητισμού και Πολιτισμού Κώστας Σκελαρνάκος, ο Αντιδήμαρχος Δημοτικής Ενότητας Καμένων Βούρλων Λεωνίδας Πενταλιός, ο. Χρήστος Χειμωνίδης αντιπρόεδρος της 5ΑΕ, ο εκπρόσωπος της ΙΝΤΕΡΚΑΤ και της ΠΑΕ Λαμίας Πανουργιάς Παπαϊωάννου και ο διευθυντής του ξενοδοχείου Γαλήνη Παύλος Δώσης.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα και η τελική κατάταξη του Kamena Vourla Open ΕΔΩ.