Καλαματιανές επιτυχίες στο Πανελλήνιο Masters ποδηλασίας: Πρωτιά ο Κανελλόπουλος, 2η θέση ο Δημητρακόπουλος

Πρωταγωνιστής σε ένα ακόμη Πανελλήνιο πρωτάθλημα ήταν ο Μεσσήνιος ποδηλάτης Σταύρος Κανελλόπουλος ο οποίος πήρε την πρώτη θέση στην κατηγορία Masters A,που έγινε στην Βόρεια Εύβοια με συμμετοχή ποδηλατών απο 46 σωματεία.

Ο 36χρονος πρωταθλητής του ΠΟ Καλαμάτας, ο Ιωάννης Ζεντέλης του ΠΟΧ Τάλως και ο Λουκάς Κατοπόδης του ΑΟ Πήγασος, ήταν οι νικητές της ατομικής χρονομέτρησης, 19,75χλμ. στις τρείς κατηγορίες του πρωταθλήματος.

Οι επιτυχίες για τον ΠΟ Καλαμάτας συνεχίστηκε και στην κατηγορία Masters B στην οποία ο Δημήτρης Δημητρακόπουλος ήταν 2ος ενώ στην Masters Γ&Δ ο Νίκος Κωνσταντόπουλος ήταν 5ος.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ποδηλασίας δρόμου Masters ανδρών και γυναικών, διοργάνωσε η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας (ΕΟΠ) με την συνεργασία της Ποδηλατικής Ένωσης Παλαιμάχων Αθλητών και των Δήμων ΙστιαίαςΑιδηψού και Ελυμνίων (Λίμνης – Μαντουδίου), έχοντας την αιγίδα του υπουργείου Πολιτισμού – Αθλητισμού.

Η εκκίνηση για τους 96 αθλητές και αθλήτριες που αγωνίστηκαν, δόθηκε από το Δημοτικό Πάρκο Λίμνης και οι απονομές έγιναν στην Λίμνη Ευβοίας, Πλατεία Δημαρχείου.