NO Καλαμάτας – ΟΦΗ 3-12 : Πάλεψε με τους μικρούς, έρχονται ναυμαχίες για την παραμονή (pics)

Ο ΟΦΗ πέρασε νικηφόρα από το κολυμβητήριο Καλαμάτας και επικρατώντας 12-3 του Ναυτικού ομίλου Καλαμάτας εξασφάλισε την παραμονή του στην Α2 πόλο ανδρών, στέλνοντας τον Ποσειδώνα σε τελικούς για τις θέσεις 13-16 στα play out.

Η ομάδα της Κρήτης συμπλήρωσε τις δύο νίκες που χρειαζόταν -μετά την χωρίς αγώνα νίκη την προηγούμενη Τετάρτη στο Ηράκλειο-, έχοντας εύκολο έργο και στην Καλαμάτα καθώς ο ΝΟΚ αποδεκατισμένος λόγω των πολλών απουσιών, εξαιτίας επαγγελματικών υποχρεώσεων της πλειοψηφίας των παικτών, παρατάχθηκε με αρκετά νεανική σύνθεση και με πολίστες από τα τμήματα υποδομής.

ml-polo-no-kalamatas-ofi-20220513-03901

ml-polo-no-kalamatas-ofi-20220513-00301

ml-polo-no-kalamatas-ofi-20220513-00601

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν ιδιαίτερα άστοχοι στον παίκτη παραπάνω ολοκληρώνοντας το ματς με 2/11 (1/2 πεν.), την ώρα που οι αντίπαλοί τους είχαν 4/9 (2/2 πεν.). Ο ΟΦΗ προηγήθηκε 0-5 πριν ο Περδικέας σημειώσει το πρώτο γκολ για τον ΝΟΚ στο 3’ 20’’ του δεύτερου οκταλέπτου, με το ημίχρονο να κλείνει στο 1-6 με πέναλτι του Παντέρη.

Ο ΟΦΗ συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά πού πήγε στα 7 τέρματα (1-8) στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου πριν ο Δημόπουλος μειώσει σε 2-8 (3’30’’) για να κλείσει το τρίτο οκτάλεπτο στο 2-10. Στην τελευταία περίοδο οι Κρητικοί με δύο κόντρες πήγαν στο 2-12 με το Διαμαντόπουλο να μειώνει στο τελικό 3-12.