Καλαμάτα – Ολυμπιακός Βόλου 3-1: Έδειξε τα δόντια της (φωτο)

Ουσιαστική και αποτελεσματική η Καλαμάτα επιβλήθηκε 3-1 του Ολυμπιακού Βόλου στο τρίτο φιλικό προετοιμασίας της -και πρώτο μπροστά στον κόσμο της στο Δημοτικό στάδιο Καλαμάτας -δείχνοντας πως βρίσκεται σε καλό δρόμο ενόψει του νέου πρωταθλήματος της superleague 2.

Οι μελανόλευκοι παρουσιάστηκαν ανεβασμένοι ιδιαίτερα στο επιθετικό κομμάτι αλλά και την παραγωγή φάσεων κάτι που δεν είχαν στο παιχνίδι της περασμένης εβδομάδας με τον Εθνικό Πειραιά και πέτυχαν δεύτερη νίκη επί του Ολυμπιακού Βόλου ο οποίος προερχόταν από το εντυπωσιακό διπλό με 3-1 επί της Λάρισας στο Αλκαζάρ.

Έχοντας τους Κόκκορη και Νάνι στις πτέρυγες να ταλαιπωρούν την άμυνα του Ολυμπιακού Βόλου. η Καλαμάτα είχε ένα καλό πρώτο ημίχρονο με εντυπωσιακά διαστήματα απόδοσης απέναντι στους ερυθρόλευκους της Μαγνησίας οι οποίοι έδειξαν προβληματική κυκλοφορία στην πίεση της Καλαμάτας.

Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν 2-0 με αυτογκόλ του Σκοπελίτη και κεφαλιά του Μαρκόφσκι για να μειώσει ο Κουντουριώτης με ωραίο σουτ λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλαμάτα ανέβασε το σκορ στο 3-1 με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα και το Μοζέρ να ανοίγει λογαριασμό.

Στα θετικά για τη Μαύρη Θύελλα καταγράφονται και η πρώτη συμμετοχή του Ανδρέα Τάτου, όπως και του Μπακαγιόκο, ο οποίος έδειξε να έχει ξεπεράσει το πρόβλημα που τον ταλαιπωρούσε το τελευταίο διάστημα.

Το ματς

Και Καλαμάτα ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι με πίεση ψηλά και ήδη στο δεκάλεπτο είχε τρεις τελικές προσπάθειες με αντίστοιχα σουτ του Κόκκορη στο 5ο 7ο και 10ο λεπτό που μπλόκαρε ο Βούγιοβιτς.

Η υπεροχή της Καλαμάτας καρποφόρησε τελικά με τυχερό τρόπο όταν στο 12ο λεπτό ο Μαβινγκά έβγαλε τη σέντρα και ο Σκοπελίτης στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα την έστειλε στο βάθος της εστίας της ομάδας του.

Η Καλαμάτα συνέχισε σε υψηλό ρυθμό με τους Κόκκορη και Νάνι να κάνουν μεγάλη δουλειά από τις πτέρυγες και την άμυνα του Ολυμπιακού Βόλου να δείχνει ιδιαίτερα επιρρεπής στο λάθος. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την πρώτη τους αξιόλογη προσπάθεια στο 18ο λεπτό όταν πλασέ του Χάσεκ μετά από πασά του Κουντουριώτη η μπάλα πέρασε λίγο άουτ ενώ δύο λεπτά μετά, ο Μαρκόφσκι έκανε το 2-0 με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Παυλίδη.

Μετά το εικοσάλεπτο της έντονης πίεσης η Καλαμάτα έριξε τον ρυθμό της αλλά παρόλα αυτά είχε δύο ακόμα καλές φάσεις. Στη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Παυλίδης έκλεψε την μπάλα αλλ;a το σουτ που επιχείρησε κόντραρε ενώ το ένα λεπτό μετά ο Νάνι έβγαλε σέντρα από δεξιά και η κεφαλιά του Λουγκάνο πέρασε άουτ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν το σκορ (2-1) στο 41ο λεπτό με ωραίο σουτ του Κουντουριώτη που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Καπούταγλη.

Συμπαγής παρά τις αλλαγές

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Νίκος Αναστόπουλος προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές ρίχνοντας στη μάχη τους Αναστασόπουλο, Λουκίνα, Ματέους και Τσαγκαλίδη στις θέσεις των Μαρκόφσκι, Σκεντεράι, Παπατόλιου, Κωνσταντινόπουλου. Αντίστοιχα , ο Γιώργος Βαζάκας έριξε στη μάχη τους Ασλανίδη, Βερνάρδο αντί των Σουλεϊμάν, Μπατροβιτς γυρίζοντας το σύστημα σε 3-5-2.

Παρά τις αλλαγές η Καλαμάτα έδειξε να διατηρεί την συνοχή της χωρίς όμως να κάνει φάση μέχρι το 60ο λεπτό όταν στο παιχνίδι πέρασαν οι Τάτος, Μπακαγιόκο και Μοζέρ. Ο Βραζιλιάνος λίγα λεπτά μετά χρίστηκε και σκόρερ καθώς πέτυχε το 3-1 έπειτα από εξαιρετική κάθετη του συμπατριώτη του Ματέους.

Το φιλμ του αγώνα

12' γκολ για την Καλαμάτα , 1-0 με αυτογκόλ του Σκοπελίτη έπειτα από σέντρα του Μαβινγκά από τα δεξιά

18' ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου με πλασέ του Χάσεκ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων από πάσα του Κουντουριώτη

20' γκολ 2-0 η Καλαμάτα με τον Μαρκόφσκι ο οποίος έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας από σέντρα του Παυλίδη

32' Σέντρα Νάνι από τα δεξιά, ο Λουπάνο έπιασε την κεφαλιά άουτ

40' Γκολ 2-1 μειώνει ο Ολυμπιακός Βόλου με σουτ του Κουντουριώτη

63' Γκολ 3-1 η Καλαμάτα με τον Μοζέρ ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Βούγιοβιτς από κάθετη του Ματέους και άνοιξε λογαριασμό λίγα λεπτά μετά την είσοδο στο ματς

Οι συνθέσεις

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Καπούταγλης (77’ Καραχάλιος), Μαβινγκά (70’ Ασαμόα), Τσελεπίδης, Λουπάνο (46’ Μπακαγιόκο), Κωνσταντινόπουλος (46’ Τσαγκαλίδης), Παπατόλιος (46’ Ματέους), Παυλίδης (61’ Τάτος), Σκεντεράι (46’ Αναστασόπουλος), Νάνι (77’ Μπούνας), Κόκκορης (61’ Μοζέρ), Μαρκόφσκι (46’ Λουκίνας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Βούγιοβιτς, Σκοπελίτης, Ναά, Φιλίποβιτς, Μαρκοπουλιώτης, Ντουάρτε (70’ Ντιαμπί), Κόλα, Σουλεϊμάν (46’ Ασλανίδης), Κουντουριώτης (67’ Χατζιπιρπιρίδης), Χάσεκ (81’ Παπακώστας), Μπάτροβιτς (46’ Βερνάρδος).

* Πριν την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Κώστα Αργυροπούλου που έφυγε χθες από τη ζωή βυθίζοντας στη θλίψη την ποδοσφαιρική Μεσσηνία.